Zegarek na prezent – poradnik zakupowy

Porady, Zakupy

Każdy lubi dostawać prezenty. Śmiem jednak twierdzić, że wręczanie prezentów jest jeszcze przyjemniejsze. Miło jest trafić w gust obdarowywanej osoby i mieć świadomość, że naszym podarkiem sprawiliśmy jej prawdziwą radość. Wśród prezentów szczególne miejsce zajmują zegarki. Z wręczaniem zegarka wiąże się swoisty symbolizm i bardzo duży ładunek emocjonalny. Co konkretnie symbolizuje podarowanie zegarka? Cóż, jest to zależne od bardzo wielu czynników, takich jak: krąg kulturowy, nasza relacja z obdarowywaną osobą, rodzaj zegarka czy oczywiście okazja z jakiej jest on wręczany…

…Będzie to bardzo dużym uogólnieniem, ale przyjmijmy, że zegarek w roli prezentu symbolizuje ofiarowanie komuś swojego czasu, jest też deklaracją tego jak ważna jest dla nas dana osoba. Wszak czasomierz jest czymś więcej niż tylko elementem garderoby. To przedmiot, który zawsze mamy przy sobie, siłą rzeczy więc nabiera on dla noszącej go osoby sentymentalnej wartości. Stając się codziennym przypomnieniem o człowieku, który nam go podarował. Myślę, że zgodzicie się ze mną, że zegarek jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znaczących prezentów jakie możemy drugiej osobie podarować. Są oczywiście pewne wyjątki. W Chinach przykładowo wierzy się, że wręczanie zegarka przynosi pecha, gdyż stanowi przypomnienie o ograniczonej ilości czasu jaki została nam dany.

No dobrze, podjęliście decyzje o zakupie zegarka na prezent (a przynajmniej tak zakładam – wszak czytacie ten tekst). Pozostaje więc proste z pozoru pytanie. Jaki zegarek? Każdy kto kiedykolwiek stał przed wyborem czasomierza dla bliskiej osoby wie doskonale jak trudne to zadanie. Oto bowiem masz przed sobą cały ocean czasomierzy, wypełniony po brzegi zegarkami różnych typów, stylów, zastosowań, kolorów… A z pośród tego zatrzęsienia dostępnych opcji trzeba przecież wytypować ten jeden zegarek, który będzie pasować do konkretnej osoby. Jeśli nie jesteś zegarkowym pasjonatem mnogość opcji może przytłoczyć. Nie poddawajcie się jednak – nie jest to zadanie niemożliwe do zrealizowania. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować…

Zegarek Cluse Vigourex by Katherina CW0101210004

Zegarek CLUSE Triomphe CW0101208015

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar zegarka (mowa o średnicy koperty, a nie o rozmiarze paska/bransolety) to kwestia szalenie podstawowa. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że to właśnie o tym parametrze tak często zapominamy wybierając zegarek na prezent. Za duży czasomierz będzie niewygodny, a za mały „sikor” na szerszym nadgarstku wyglądać będzie nieproporcjonalnie. Przeglądając ofertę sklepu internetowego bardzo łatwo zbagatelizować tę kwestię, gdyż na zdjęciach na stronie zegarki zwykle wyskalowane są do jednego rozmiaru.

Zanim więc przystąpimy do dalszej selekcji, warto dowiedzieć się jaki rozmiar zegarków nosi osoba, którą pragniemy obdarować. Nadmienię jeszcze, iż w zegarkowym świecie 2mm – 3mm to już duża różnica, dlatego koniecznością jest pozyskanie jak najdokładniejszych informacji w tej materii. Pewien wyjątek stanowią damskie zegarki wieczorowe. Często są one zamknięte w filigranowych kopertach. Jest to oczywiście podyktowane ich biżuteryjnym charakterem. W takim przypadku można zdecydować się więc na zakup mniejszego modelu niż te, które zazwyczaj zakłada kobieta , której chcemy kupić zegarek na prezent.

Pasek czy bransoleta?

Odpowiedź na zawarte w tytule akapitu pytanie można by zamknąć w stwierdzeniu, że jest to zależne od gustu obdarowywanej osoby. Często jednak zdarza się, iż nasz prezentobiorca/prezentobiorczyni nie ma w tej kwestii sprecyzowanych preferencji. Wówczas warto przyjąć zasadę, że jeśli model na który się zdecydujemy występuje zarówno w wariancie paskowym, jak i bransoletowym, to kupujemy ten na bransolecie.

Dlaczego? Otóż bransoletę ( poza nielicznymi wyjątkami) zawsze możemy dość łatwo wymienić na pasek. Dokupienie bransolety nie jest już tak prostą sprawą i z reguły na sprzedawaną osobno bransoletę wyłożyć trzeba kwotę znacznie wyższą, niż różnica w cenie pomiędzy dwoma wersjami czasomierza. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście zakup zegarka na prezent, który w zestawie posiada zarówno pasek i jak i bransoletę – tak skrojone komplety znajdziemy przykładowo w ofercie polskiej marki Balticus.

Zegarek Damski ADRIATICA Classic A3645.1115Q

Zegarek męski Błonie JANTAR2

Srebrny, złoty a może bikolor?

Jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć wybierając zegarek na prezent, jest kwestia jego kolorystyki. W kwestii koloru dodatków większość osób ma bardzo sprecyzowane preferencje. W przypadku kobiet sprawa jest dość prosta. Wystarczy podpatrzeć jakiej barwy biżuterię najchętniej zakłada obiekt naszych prezentowych zapędów. Bardzo bezpiecznym wyborem może okazać się, aktualnie bardzo modny bikolor, czyli mieszanka elementów złotych i srebrnych w obrębie jednego zegarka.

W przypadku mężczyzn bardzo często to właśnie zegarek stanowi jedyny element biżuterii. Jeśli więc jednak dotychczas dany mężczyzna nie nosił na co dzień zegarka mamy problem. Pewną wskazówką może być kolor obrączki (o ile takową posiada), jednak nie jest to regułą. Konieczny może być więc dyskretny research w tym temacie. Kwestii wyboru pomiędzy „srebrem” a „złotem” nie należy bagatelizować. Zapomnijmy więc o własnej intuicji tylko zróbmy wszystko by pozyskać jak najpewniejsze informacje w tym temacie.

Zegarek kwarcowy czy automatyczny?

Nie bez znaczenia jest również wybór mechanizmu wprawiającego w ruch wskazówki. Decydując się się na zegarek na prezent zasilany mechanizmem kwarcowym (czyli zegarek „na baterie”) możemy liczyć bardzo wysoką dokładność chodu, bezobsługowość, oraz mniejszą grubość czasomierza. Popularne kwarce to zegarki bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie wymagają częstych korekcji wskazań, przeglądów czy specjalnego traktowania. To takie czasomierze typu „załóż i zapomnij”. Świetnie sprawdzą się jako zegarki na prezent dla osób praktycznych, lubiących proste, sprawdzone rozwiązania, mających do czasomierzy podejście utylitarne.

Z drugiej strony barykady mamy zegarki oparte o werki automatyczne (bądź też klasyczne mechaniki). Są one zdecydowanie mniej dokładne od tzw „bateryjek”, cechują grubszymi kopertami, większą wagą i koniecznością dość częstych korekt wskazań, oraz okazjonalnych przeglądów zegarmistrzowskich. Są to jednak zegarki z duszą. Nie znajdziemy w nich nawet grama elektroniki, a jedynie precyzyjny mechanizm napędzany „sprężyną”, którego pracę często można podziwiać przez przeszklony dekiel. Jako że nie wymagają żadnego zewnętrznego źródła zasilania – można zapomnieć o konieczności wymiany baterii. Zegarki automatyczne są też uznawane za bardziej prestiżowe i reprezentacyjne. Na taki typ czasomierza zdecydujmy się jeśli ma trafić on w ręce osoby znającej się na zegarkach, bądź wręcz traktującej je jako hobby. Automaty sprawdzą się również jako zegarek na prezent dla kobiet i mężczyzn o romantycznym usposobieniu, to po prostu przedmioty, które są czymś więcej niż tylko przyrządem do wskazywania czasu.

Zegarek Paul Hewitt Breakwater PH002733

Zegarek Balticus Złoty Pył BLT-BALSDGANDG

Styl

Mnogość stylów zegarkowych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Wbrew pozorom jednak wybór stylu należy do tych łatwiejszych. Zakładając oczywiście, że dobrze znamy osobę, do której zegarek ma trafić. Tak więc, jako zegarek na prezent dla eleganckiej kobiety dobrze sprawdzi się model wieczorowy, dla preferującego niezobowiązujący casual faceta możemy zdecydować się na stylowego divera, pilota, bądź po prostu casualowca, a dla osoby aktywnej zegarek sportowy itd.

Nie starajmy się też wywarzać otwartych drzwi. Nie kupujmy sportowego G-shocka aby zmotywować kogoś do uprawiania sportu, czy też smartwatcha bo, a nóż przekona tradycjonalistę do nowych technologii – to nigdy się nie udaje. Zegarek ma być wyrazem naszej zażyłości z konkretną osobą, a nie sugestią, że powinna się zmienić. To zasada, której przestrzegać należy bezwzględnie.

Zegarek na prezent a cena

Wiele osób wieży, że dobry zegarek musi dużo kosztować i z tego względu nawet nie rozważa czasomierzy jako pomysłu na prezent. Jest to mit. Dobry zegarek można nabyć w prawie każdym pułapie cenowym. Owszem, im większy budżet tym więcej zegarek będzie miał do zaoferowania (wyższa jakość wykonania, szlachetniejsze materiały czy dodatkowe komplikacje), jednak w żadnej mierze nie oznacza to, że za przykładowo 150-200 zł nie damy rady znaleźć zegarka na prezent, który posłuży długie lata. Jest to jak najbardziej możliwe jeśli do wyboru podejdziemy świadomie. Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości itp możecie do nas napisać lub zadzwonić – chętnie doradzimy i pomożemy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php