Polskie zegarki – Cudze chwalicie…

Marki zegarków, Porady, Zakupy, Zegarki

Z wysokiej klasy zegarkami kojarzone są niezmienni takie kraje jak Szwajcaria, Japonia, Francja czy Niemcy. Nie oznacz to jednak, że na tym zegarkowy świat się kończy. Co to, to nie. Zapewne większość z Was zdaje sobie zapewne sprawę, że w kraju nad Wisłą również powstają świetne jakościowo czasomierze. Polskie zegarki nie są już jedynie kuriozum kierowanym do osób, dla których właśnie ta „polskość” stanowi główne kryterium wyboru. To dopracowane produkty mogące śmiało stawać w szranki ze swoją bardziej rozpoznawalną konkurencją. Jakość wykonania, materiały wysokiej klasy i rygorystyczna kontrola jakości sprawiają, iż napis „made in poland” na tarczy zegarka staje się powoli gwarantem zakupu świetnego czasomierza. Fakt, że na przestrzeni lat polskie marki zegarków stały się pełnoprawną alternatywą dla europejskich i azjatyckich producentów niezmiernie nas cieszy i napawa swego rodzaju dumą. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd prezentujący najlepsze polskie zegarki.

Balticus

Polskie zegarki Balticus

Polskie zegarki Balticus są Wam zapewne dobrze znane za sprawą innych tekstów na naszym blogu (np. Deep Water – Balticus na głębokich wodach). Nie mniej jednak przypomnę, że ta pochodząca z Gdyni polska marka zegarków inspiracje swe czepie z morza i szeroko pojętej marynistyki. Znajdziemy tu liczne zegarki typu diver, zarówno te klasyczne jak i efektowne czasomierze w zapomnianym już trochę stylu compressor’ów. Na uwagę zasługuje również fakt, że część modeli składana jest w renomowanym zakładzie zegarmistrzowskim – Ogrodowicz i Syn w Gdyni. Bartosz Knop – założyciel Balticusa bardzo dużą wagę przywiązuje do fazy projektowej swoich czasomierzy. Niejednokrotnie nowe projekty omawiane są z potencjalnymi klientami na facebook’owych grupach zegarkowych. Tak , tak w przypadku polskich zegarków Balticus użytkownicy mają realny wpływ na końcowy wygląd trafiającego do sprzedaży zegarka.

Polska marka zegarków Balticus pochwalić się może licznymi autorskimi rozwiązaniami, Na szczególną uwagę zasługują między innymi piękne tłoczone dekle w modelach Fala i Grey Seal , przykręcane bezele w zegarkach z linii Deep Water, czy też zaprojektowana od podstaw przez Mateusza Przystała. W tej ostatniej zastosowano świetnie działający system szybkiej korekcji rozmiaru (bardzo przydatne gdy chcemy zegarek zapiąć np. na piance nurkowej).

Zegarek Męski Balticus Nomad

Zegarek Męski Balticus Gwiezdny Pył

W kwestii jakości wykonania i użytych materiałów polskie zegarki Balticus znacznie wyprzedzają konkurencję ze swojego pułapu cenowego. Wystarczy wspomnieć że na porządku dziennym są tu takie materiały jak awenturyn, szafir, brąz czy nawet meteoryt. Z większością zegarków klienci otrzymują również dodatkowe paski (znakomitej jakości), a całość przychodzi w pięknym lakierowanym pudełku/skrzyneczce przywodzącym na myśl produkty kilkukrotnie droższe. Myślę, że nie będzie dużym nadużyciem jeśli napiszę, że polskie zegarki Balticus to luksus w przystępnej cenie.

Polski zegarek – Balticus Gwiezdny Pył

Omawiając ofertę Balticusa nie sposób nie wspomnieć choćby słowem o absolutnie bestsellerowej linii Gwiezdny Pył . To piękne casualowe zegarki o tarczach wykonanych z awenturynu. Charakterystyczny deseń sprawia, że cyferblaty tych polskich zegarków przywodzą na myśl gwiaździste, nocne niebo. W ostatnim czasie kolekcja Gwiezdny pył doczekała się swojego nowego, odświeżonego wcielenia. Ponadto uległa ona rozszerzeniu o modele w kolorze złotym, modele damskie oraz wersje z tarczą w zielonej barwie.

Polski zegarek – Balticus Deep Water

Deep Water to kolekcja bezkompromisowych nurków, które zachwycają powalającym stosunkiem ceny do jakości. Te polskie zegarki wyposażone zostały w wysoką klasę wodoszczelności (30ATM), znakomitą Lumę (BGW9), niezawodny japoński mechanizm Citizen Miyota, wypukłe szafirowe szkło z podwójnym, barwionym antyrefleksem oraz ceramiczne wkłady bezeli. W obrębie tej linii znajdziecie również modele z tarczą wykonaną z meteorytu. Wisienkę na torcie stanowi fakt, że obok stalowej bransolety otrzymujemy w zestawie również dwa dodatkowe paski.


Polski zegarek – Balticus Nomad

Polska marka zegarków – Balticus w ostatnim czasie nie skąpi nam premier nowych modeli. Najpierw otrzymaliśmy Deep Water’y z meteorytowymi tarczami. Potem przyszedł czas na nowe Gwiezdne pyły. Niedawno zaś światło dzienne ujrzał Balticus Nomad – pełnoprawny okręt flagowy tej polskiej marki zegarków. Zegarek wyposażono w szwajcarski mechanizm Sellita SW240, tarczę wykonaną z awenturynu, a także nowy typ bransolety (patrz wyżej). Obrotowy bezel, na wzór compressorów znalazł się pod szafirowym szkiełkiem. Obsługiwany jest on drugą koronką. A skoro już przy koronkach jesteśmy to w Nomadzie znalazła się nowa, zaprojektowana specjalnie dla tego modelu koronka, przywodząca na myśl szlif brylantowy. Już niebawem na ramach naszego bloga pojawi się recenzja tego efektownego zegarka.

Polskie zegarki Vratislavia Conceptum

Vratislavia Conceptum to (jak sama nazwa wskazuje) polski producent zegarków wywodzący się z Wrocławia. Co wyróżnia wspomnianą markę na tle innych polskich zegarków? Przede wszystkim doświadczenie. Vratislavia oferuje swoim klientom ciekawe zegarki już od 9 lat. Taki wiek w świecie zegarkowym szacunku raczej nie budzi, jednak jak na microbrand operujący na naszym rodzimym rynku jest już powodem do dumy. Vratsislavia Conceptum to czasomierze niezwykle przemyślane i dopracowane. Producent nie oszczędza również na materiałach. Gdy zestawimy to wszystko z naprawdę atrakcyjnymi cenami, otrzymujemy polskie zegarki, obok których bardzo ciężko przejść obojętnie.

Dodatkowy smaczek stanowi fakt, że wszystkie modele tej polskiej marki zegarków wypuszczane są w krótkich, numerowanych seriach. Dzięki temu każdy zegarek Vratislavia Conceptum jest wyjątkowy. Ponadto marka nie stroni od odważnych projektów. Zamiast podążać utartymi ścieżkami wytycza własne. Polskie zegarki Vratislavia to z pewnością dodatki z charakterem. Przyjrzyjmy się teraz najciekawszym modelom polskiego producenta zegarków z Wrocławia.

Polski zegarek – Vratislavia Conceptum Architekt Automatic

Vratislavia Conceptum Architekt

Vratislavia Conceptum Architekt Automatic jest owocem wielkiej fascynacji architekturą (architektoniczne motywy pojawiają się w bardzo wielu modelach Vratislavia Conceptum), oraz zamiłowania do prostych, oszczędnych form nastawionych na utylitaryzm. Przejawem tych inspiracji jest tu chociażby tarcza tego zgrabnego (średnica 40,5 mm, czyli jak na współczesne standardy niewielka) zegarka. Główne skrzypce gra tu kolor popielato-szary, stanowiąc tło dla białych i niebieskich detali. To połączenie stonowane jednak z pewnością nie nudne. Wracając jednak do wspomnianego wcześniej utylitarnego podejścia, zwróćmy uwagę na wskazówki, a konkretnie na fakt, że każda z nich otrzymała własną podziałkę – niby mały detal, a dzięki niemu czytelność zegarka jest po prostu fenomenalna.

Zegarek męski Vratislavia Conceptum Chronograf WZ.4

Zegarek Vratislavia Conceptum Heritage Chrono S.15

Aż dziw, że takie rozwiązanie, jest tak rzadko stosowane przez producentów. Na uwagę zasługuje również wypukłe szkło szafirowe, okolone wystającym poza bryłę koperty bezelem – to ciche echo czasomierzy z lat 70′ nadaje Vratislavia Conceptum Architekt Automatic lekko vintage’owego charakteru, który jednak jest tu jedynie przystawką do wysmakowanej stylistyki, a nie daniem głównym. Dekiel skrywający porządny werk automatyczny (Citizena Miyot’y 9015 chyba nie muszę Wam przedstawiać ) zdobny jest w efektowną grafikę – ciekawą syntezę Modulor Le Corbusier i Człowieka Witruwiańskiego Leonarda Da Vinci (czyli dwóch dzieł obrazujących idealne proporcje). Vratislavia Conceptum Architekt Automatic powstał w liczbie 150 numerowanych egzemplarzy.

Polski zegarek – Vratislavia Conceptum Form&Function

Wystarczy jeden tylko rzut oka na Vratislavia Conceptum Form&Function LE200 by dostrzec jakim nurtem wzornictwa jest on inspirowany. Model ten stanowi zegarkowy hołd dla architektury modernistycznej, a w szczególności nieśmiertelnego Bauhausu. Muszę uczciwie przyznać, że szalenie podoba mi się sposób w jaki do bauhausowej stylistyki podeszła
Vratislavia Conceptum. Polskiemu producentowi udało się uniknąć pułapki, w którą wpada znakomita większość marek obracających się w spektrum tej szkoły designu – wtórności. Uważam, że o ile sama bauhausowa stylistyka jest czymś pięknym i ponadczasowym, to zbyt wiele brandów podchodzi do niej w sposób odtwórczy, nie wnosząc do tematu niczego nowego.

Vratislavia doprowadziła w modelu Vratislavia Conceptum Form&Function LE100 do idealnego kompromisu pomiędzy zachowaniem własnego, unikalnego charakteru, a zmieszczeniem się w wąskich, bądź co bądź, ramach Bauhausu. Efektowne metaliczne tarcze z pewnością przyciągają uwagę. Wypukłe szafirowe szkło z antyrefleksyjną powłoką sprawiają, że patrzenie na cyferblat Vratislavia Conceptum Form&Function LE200 to czysta przyjemność. Ciekawie jest również od strony dekla, bo ten posłużył za tło dla graweru upamiętniającego wystawę mieszkaniową WUWA zorganizowaną w 1929r we Wrocławiu (WuWa, niem.Wohnungs- und Werkraumausstellung = Wystawa mieszkania i miejsca pracy) której 90-ta rocznica przypadała w 2019r. Ten, moim zdaniem najładniejszy obecnie, zegarek Vratislavi powstał w liczbie jedynie 100 egzemplarzy na kolor.

Polskie zegarki Xicorr

Polska marka zegarków Xicorr powstała w 2012 roku i od tamtego czasu nieustannie oferuje nam nietuzinkowe czasomierze. Nazwa brandu to poddane transformacji słowo „sikor” – czyli, wywodzące się z gwary warszawskiej określenie zegarka. Wiecie zapewne, iż Motoryzacja i czasomierze już od dziesięcioleci idą ze sobą w parze. Nie powinno więc nikogo dziwić, że właśnie z tej dziedziny życia polska marka Xicorr czerpie swoje inspiracje. Zaskakujący jest za to fakt, że polski producent opiera design swoich modeli głównie na klasykach motoryzacji rodem z kraju znad Wisły. W portfolio Xicorr’a znajdziemy więc modele inspirowane takimi legendami jak Syren Sport czy Fiat 125p.

Zegarek męski Xicorr F125p Akropolis IV

Zegarek męski Xicorr MISTRAL GR

Nie samym designem jednak Xicorr stoi. Jakość zegarków tego producenta nie pozostawia wiele do życzenia. Czasomierze wykonane są z wysokiej klasy materiałów a spasowanie elementów i wykończenie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Na szczególną uwagę zasługują tu zwłaszcza skórzane paski (również produkowane w Polsce). Są one miękkie, wygodne i wykonane ze świetnej jakościowo skóry. Takich pasków na próżno szukać u masowo produkowanej konkurencji z tego pułapu cenowego. Rzućmy więc okiem na najciekawsze modele z portfolio Xicorr’a.

Polski zegarek – Xicorr F125p Akropolis

Xicorr F125p Akropolis, jak sama nazwa wskazuje jest polskim zegarkiem inspirowanym Fiatem 125p. Tarcza zegarka wygląda jak żywcem wyjęta z deski rozdzielczej „dużego fiata”. Subtarcze chronografu stylizowane są na zegary z legendarnej fury. Ba, nie zabrakło nawet wskaźnika poziomu paliwa 😉 Kolorystyka również nawiązuje do wspomnianego samochodu. Właśnie kolory pomarańczowy i niebieski były najbardziej charakterystycznymi barwami karoserii Fiata 125p produkowanego w FSO. Ponadto zegarek pochwalić się może pięknie zdobionym deklem, wysoką jakością wykonania i sprawdzonym mechanizmem. To efektowny polski zegarek o niebanalnej stylistyce i odważnych kolorach, który znakomicie odnajdzie się na nadgarstku każdego fana rodzimej motoryzacji.

Polski zegarek – Xicorr FSO M20

Xicorr FSO M20 jest zegarkową interpretacją absolutnie kultowego samochodu – Warszawy M20. Cały cyferblat tego polskiego zegarka stylizowany jest na obrotomierz ikony rodzimej motoryzacji. Zadbano nawet o takie detale jak czcionka i proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami. Na pierwszy rzut oka może być ciężko to zauważyć, ale model ten wyposażony jest w datownik. Został on zintegrowany z atrapą wskaźnika przebiegu – rozwiązanie bardzo efektowne i dodatkowo podkreślające przywiązanie do detali tego polskiego producenta zegarków. Skoro już przy detalach jesteśmy to przyjrzyjcie się koronce. Tak, zgadza się – jest ona stylizowana na koło Warszawy M20. Całości dopełnia fenomenalny jakościowo pasek utrzymany w stylistyce rally.

Polskie zegarki Błonie

Każdy fan polskich zegarków z pewnością zna kultową markę Błonie. Wszak w latach 50′ i 60′ ubiegłego wieku czasomierze tego producenta były niezwykle popularne i od tamtego czasu doczekały się już miana kultowych. Współczesna marka błonie jest więc wskrzeszeniem legendy polskiego zegarmistrzostwa. Próba przywrócenia zegarkom Błonie dawnej świetności jest zadaniem niezwykle ambitnym. Nie mniej jednak wykonalnym. Bardzo więc cieszy nas fakt, iż współczesna inkarnacja polskich zegarków Błonie jest na dobrej drodze by plan ten zrealizować.

Błonie to zegarki z Polski garściami czerpiące ze spuścizny swego pierwowzoru. Nie sposób nie cieszyć się z faktu iż marka zamiast grubą linią odcinać się od przeszłości, zdecydowała się bazować właśnie na bogatym dorobku polskich zegarków Błonie. Piękny klasyczny design nawiązujący do dawnych modeli to jednak nie wszystko. Zegarki Błonie pochwalić mogą się również bardzo wysoką jakością wykonania. Wykończenie na poziomie produktów znacznie droższych jest u tego polskiego producenta zegarków na porządku dziennym. Wszystko to przełożyło się na dużą popularność marki, nie tylko wśród osób wybierających je z sentymentu, ale również wśród klientów poszukujących po prostu pięknego, dobrego zegarka w atrakcyjnej cenie. Na jakie modele zegarków Błonie warto szczególnie zwrócić uwagę?

Zegarek męski Błonie ZODIAK4

Zegarek męski Błonie JANTAR2

Polski zegarek – Błonie Zodiak

Błonie Zodiak to polski zegarek, który jak żaden inny udowadnia, że prostota jest szczytem wyrafinowania. Minimalistyczna tarcza o charakterystycznych długich indeksach i smukłych wskazówkach stanowi uosobienie wysmakowanego minimalizmu. Granatowy kolor cyferblatu znakomicie współgra z brązowym paskiem wykonanym z wysokojakościowej skóry. Dyskretny napis „Polska” nie pozostawia złudzeń gdzie Błonie Zodiak powstał. To wyjątkowy Polski zegarek, który urzeka swoją ponadczasową formą. Przekłada się to na dużą uniwersalność tego modelu. Nie są mu straszne ani stroje casualowe ani codzienne. Spokojnie może być zegarkiem dla osób pragnących posiadać tylko jeden czasomierz.

Polski zegarek – Błonie Super

Zegarek męski Błonie Super to bestia zupełnie od omawianego wcześniej Błonie Zodiak inna. Owszem, wciąż mamy do czynienia z polskim zegarkiem, który odnajdzie się w stylizacjach casualowych. Główny nacisk w modelu Błonie Super położony jednak został, na połączenie stylistyki lotniczej i militarnej w stylu retro. Jak to się udało? Naszym zdaniem świetnie. Matowa czarna koperta zestawiona została ze złoto-miedzianymi indeksami i wskazówkami. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się zwłaszcza sekundnik z czerwonym grotem. Efektownego wyglądu nadają polskiemu zegarkowi dwie subtarcze rozbudowanego kalendarza. Stylizowany na skórę krokodyla pasek w brązowym kolorze wykonano z miękkiej i dobrze się układającej skóry. To bardzo ciekawa propozycja dla szukających czasomierza polskiej marki zegarkowej. który znakomicie sprawdzi się jako codzienny dodatek.

Polskie zegarki TINT

Tint to polska marka zegarków będąca swego rodzaju ewenementem na rodzimym rynku. Niezwykle rzadko się zdarza, by polscy producenci celowali w rynek zegarków modowych. Tint podejmuje się zatem swoistego przetarcia szlaków. There is no time – tak właśnie rozwija się akronim stanowiący nazwę tego polskiego producenta zegarków. Jest to wyraz filozofii życia „slow life” ,z którą to brand się utożsamia. Na wyjątkowe uznanie zasługuje zwłaszcza to, że zegarki Tint zaprojektowane zostały od podstaw. Co mam na myśli? Otóż marka nie korzysta z gotowych części a projekty koperty, paska modułów itp powstały całkowicie od zera.

Polskie zegarki Tint są wyjątkowe nie tylko ze względu na podejście do produkcji. Urzekają one swoją minimalistyczną formą i dużym wyczuciem w doborze zestawień kolorystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza fakt, że polska marka zegarków – Tint daje swoim klientom olbrzymią swobodę w modyfikowaniu zegarków. O czym konkretnie mowa? Ano zegarki Tint obok modułu właściwego zegarka posiadają również wymienny moduł dekoracyjny. Moduły te wykończone są kamieniami jubilerskimi, bądź jednym z drewien egzotycznych, a prezentują się po prostu świetnie!

Zegarek TINT Premium TINT06 (Bursztyn Mleczny)

Zegarek TINT Premium TINT03 (Krzemień)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php