Dobieramy pasek do zegarka

Porady, Zakupy, Zegarki

Nic co dobre nie trwa wiecznie. Najwygodniejsze buty prędzej czy później się przetrą. Urlop się skończy. A nawet (o zgrozo!) dotrzemy do dna paczki ulubionych ciastek. Z paskami w naszych zegarkach jest podobnie. Jeśli o nasz pasek dbaliśmy i pamiętaliśmy o jego konserwacji, moment jego wymiany można dość znacznie odwlec w czasie. Jest on jednak nieunikniony. Czemu by więc nie potraktować tej konieczności jako okazji do odmienienia charakteru swojego zegarka, nadania mu nowego rasowego wyglądu? Jeśli w meandrach zegarkowego świata nie czujesz się zbyt pewnie i nie za bardzo wiesz jakimi pryncypiami kierować się przy doborze paska, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Rozmiar ma znaczenie

Jest to sprawa oczywista, nie mniej jednak uważam, że warto o tym wspomnieć: w pierwszej kolejności sprawdź jaki rozmiar paska do zegarka pasować będzie do Twojego czasomierza. Jeśli jednak nie chcemy szukać na stronie producenta/sklepu informacji o tym parametrze w sukurs przyjdzie nam stara, dobra suwmiarka. Niezwykle istotne jest by pomiaru szerokości paska dokonywać tuż przy uszach koperty (miejscu mocowania paska do zegarka) – wiele pasków zwęża się ku końcowi i pomiar dokonany w takim miejscu, może doprowadzić do przykrej niespodzianki przy próbie montażu nowego paska do zegarka.

Zegarek ELYSEE The Race I 80523 na skórzanym pasku z czerwonymi przeszyciami. Zdjęcie –
#fotostudioespresso

Oryginał czy zamiennik?

Jeśli nie zależy nam na odmianie wyglądu naszego czasomierza, najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na oryginalny pasek do zegarka oferowany przez producenta. Daje to nam pewność, że nowy pasek będzie idealnie pasował (zarówno wymiarowo jak i stylistycznie) do naszego sikora 😉 Na zamiennik warto wybrać zwłaszcza gdy zależy nam na odświeżeniu wyglądu, bądź nadaniu zegarkowi nowego, innego charakteru. Warto przy okazji nadmienić, że są marki, które przewidziały i taką możliwość i oferują szeroką gamę pasków do zegarka i bransolet dopasowanych do swoich czasomierzy. Znakomitym przykładem takiego podejścia może być holenderska marka Cluse (więcej o możliwościach jakie daje zmiana paska w zegarkach tej marki znajdziecie w tekstach „Mix and match” oraz „Mix and match w praktyce„).

Pasek CLUSE Minuit Burgundy Lizzard/Rose Gold 16mm CLS380

Pasek CLUSE Minuit Caramel/Rose Gold 16 mm CS1408101025

Po nitce do kłębka

Dobierając pasek do zegarka będący paskiem uniwersalnym/zamiennikiem musimy się już bardziej wysilić i do wyboru podejść świadomie. W pierwszej kolejności zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać. Podmianą paska można na przykład zmienić ortodoksyjnego divera w pelłnoprawny zegarek casualowy, bądź sprawić, że stonowany pilot nabierze agresywnego sznytu. Opcji jest wiele i warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o zakupie. Najbezpieczniejszym wyborem są z reguły gładkie paski z bardzo delikatnymi przeszyciami w kolorze samego paska. Pasują w zasadzie do wszystkiego, jednak z drugiej strony raczej nie wnoszą nic nowego do wyglądu samego zegarka (nie mniej jednak mogą okazać się świetnym wyborem do garniturowców i części casualowców). Jeśli jednak czujemy się na siłach, warto pomyśleć o bardziej indywidualnym podejściu. Zacznijmy od koloru nici. Nie ma tu jasno określonych zasad, jednak faktem jest, że świetne efekty daje dopasowanie kolorystyczne przeszycia do barwy detali na samym zegarku. Nasz czasomierz posiada niebieskie wskazówki? Pasek do zegarka z niebieskimi przeszyciami może idealnie ten fakt podkreślić. Na tarczy są czerwone napisy? Pasek z nicią kolorystycznie korespondującą z nimi będzie strzałem w dziesiątkę. Proste, prawda?

Zegarek Zegarek LIP Rallye 671800 na brązowym pasku z przeszyciami dopasowanymi kolorystycznie do detali na tarczy. Zdjęcie – #fotostudioespresso

Kolorowy zawrót głowy

Kwestią najbardziej dyskusyjną, przy wyborze paska do zegarka, jest o dziwo kolor samego paska. Szkoły są dwie. Jedni twierdzą, ze pasek winno się dobierać pod kolor tarczy, drudzy, że nic z tych rzeczy i należy szukać innych połączeń. Osobiście sądzę, że w bardzo dużej mierze zależy to od samego zegarka i osobistych preferencji. Oczywiście wybór paska do zegarka w kolorze tarczy jest opcją znacznie bezpieczniejszą – to się nie może nie udać. Ale z drugiej strony, zabawa kolorem potrafi dać w efekcie znacznie ciekawsze rezultaty.

Zegarek LIP Himalaya 671259 w parze z paskiem ze skóry strusia

Egzotyka czy klasyka?

Nadszedł czas na wybór rodzaju skóry z jakiej nasz nowy pasek do zegarka będzie wykonany. Opcją podstawową (co wcale nie znaczy, że gorszą) są paski z krowiej skóry. Ich niewątpliwą zaletą jest znacznie niższa cena, przyzwoity pasek tego typu nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych. Możemy również przebierać w szerokiej palecie kolorów i faktur – dzięki specjalnym tłoczeniom, skóra krowia może całkiem dobrze imitować prawie każdy typ skóry egzotycznej. Minusem jest tu trwałość – paski do zegarka wykonane z krowiej skóry ustępują trwałością i odpornością na przetarcia/uszkodzenia znacznej części skór egzotycznych (choć oczywiście są od tego wyjątki – wysokogatunkowe krowie skóry charakteryzują się znakomitymi parametrami). W przypadku tych drugich trzeba się liczyć jednak z wyższą ceną. Decydując się na skóry egzotyczne ,poza trwałością, zyskujemy również niebanalny wygląd i charakter. Przykładowo zegarki nurkowe na paskach ze skóry płaszczki (charakterystyczna „kulkowata” faktura) potrafią wyglądać obłędnie, skóra taka jest też w zasadzie wodoodporna. Do czasomierzy o bardziej eleganckim charakterze znakomicie nada się krokodyl bądź struś. Casualowcom niepowtarzalnego charakteru nada aligator lub wąż/jaszczurka. Na skóry egzotyczne polecam się jednak decydować osobom o dobrym zmyśle estetycznym – łatwo tu dać się ponieść i doprowadzić do przerostu formy nad treścią – pamiętajmy że zegarek i pasek do zegarka muszą stanowić wzajemnie się uzupełniającą całość.

Zegarek LIP Marinier Automatic 671370 na zielonym pasku ze skóry płaszczki

Pasek Daniel Wellington 13mm 1020DW

Pasek PIERO MAGLI Alligator Grain Pastel Blue/Silver

Jak dbasz, tak masz

Abyśmy naszym nowym skórzanym paskiem mogli cieszyć się jak najdłużej warto pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Nie należy tej kwestii bagatelizować – zadbany pasek posłuży nam znacznie dłużej, a także zachowa swój wygląd. Temat podstawowej pielęgnacji pasków poruszaliśmy już we wpisie „Jak konserwować i dbać o skórzany pasek do zegarka„. Podsumowując, bardzo zachęcam Was do eksperymentów i zabawy w materii doboru paska do zegarka. Sądzę , że wiele z Was będzie zaskoczone efektami jakie, przy odrobinie dobrych chęci, da się uzyskać efekty. Oczywiście chętnie doradzimy Wam w kwestii wyboru paska do zegarka. A jeśli udało już Wam się stworzyć własne ciekawe kombinacje pochwalcie się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php