Parcie na szkło – szkiełka do zegarków bez tajemnic

Ciekawostki, Porady, Serwis

Co widzimy jako pierwsze gdy skierujemy nasz wzrok na zegarek? Podejrzewam, że gdyby to pytanie padło w familiadzie najwyżej punktowaną odpowiedzią byłaby tarcza/cyferblat. Na szczęście my nie musimy opierać się na decyzjach mitycznych „ankietowanych” 🙂 Jest bowiem w każdym zegarku element, o którego istnieniu na co dzień zapominamy, a który bardzo mocno rzutuje na ogólną przyjemność obcowania z czasomierzem. Mowa oczywiście o szkiełku. W dzisiejszym tekście postaram się przybliżyć Wam rodzaje szkiełek stosowanych we współczesnych zegarkach, a także spróbuję obalić kilka mitów, którymi ta niepozorna część czasomierza obrosła.

Szklana pogoda

Temat szkiełek zegarkowych bezsprzecznie znajduje się w top 3 najczęściej poruszanych zagadnień, w pytaniach jakie otrzymujemy od naszych klientów. Jakie szkiełko jest najlepsze? Czy zauważę różnicę pomiędzy szkiełkiem A a szkiełkiem B? Czy szkiełka wypukłe łatwiej stłuc od tych płaskich… itd. Szczerze mówiąc, bardzo nas taki stan rzeczy cieszy – oznacza to, że coraz więcej osób do kwestii wyboru czasomierza podchodzi świadomie. Aby ułatwić wam rozeznanie w tym temacie przybliżę teraz trzy najczęściej obecnie stosowane rodzaje szkiełek. Na pierwszy ogień pójdzie…

Hesalit – po krągłościach go poznacie

Hesalit – brzmi poważnie, prawda? Materiał ten to jednak nic innego jak oczyszczony i utwardzony polipropylen. Nie będzie więc dużym nadużyciem stwierdzenie, że są to po prostu szkła plastikowe. Już widzę jak część z Was po tym stwierdzeniu z niesmakiem przeskakuje wzrokiem do następnego rodzaju szkiełek, szufladkując hesalit jako rozwiązanie budżetowe przystające raczej produktom bazarowym niźli poważnym czasomierzom. Owszem, szkiełka do zegarków wykonane z hesalitu trafiają zazwyczaj do tańszych modeli, jednak nie jest to regułą. Hesalit ma bowiem kilka asów w rękawie. Zgadza się, materiał ten jest najbardziej podatny na zarysowania ze wszystkich dziś omawianych, ale w zamian jego polerowanie jest łatwe i większości zarysowań można się w ten sposób pozbyć. Drugim atutem jest fakt że jest to materiał najbardziej sprężysty z całej trójki, a co za tym idzie bardzo dobrze znosi uderzenia. Z tego właśnie powodu często możemy zobaczyć hesalitowe szkiełka w zegarkach sportowych wyposażonych wyświetlacze ciekłokrystaliczne (np w popularnej kolekcji Command od Timexa). Jednak zdecydowanie największą zaletą hesalitu jest możliwość nadawania mu w procesie produkcyjnym w zasadzie dowolnych kształtów. Szkiełka sferyczne, wypukłe, pudełkowe wykonane z hesalitu stosowane są przez wiele marek, również tych z w wyższej półki.

Zegarek męski Timex Boost Shock TW5M26500

TIMEX Easy Reader TW2R40000

Szkło mineralne – złoty środek

Szkło mineralne bądź mineralne utwardzane to chyba najczęściej spotykany dzisiaj rodzaj szkiełka do zegarka. „Minerałka” jest o kilka rzędów wielkości twardsza o d hesalitu. W skali Mohsa twardość tego typu szkiełek waha się od 4 do 6 punktów (w zależności od utwardzania i zastosowanych powłok mogących dodatkowo zwiększać wytrzymałość „kontaktowej” części szkiełka). Wynik taki sprawia, że o zarysowania trzeba się już postarać (dużo zależy tu od tego jak użytkujemy nasz czasomierz, jak się z nim obchodzimy). Możliwa jest także skuteczna polerka szkła mineralnego. Największą jednak zaletą tego materiału jest jednak wysoka odporność na stłuczenie (wyższa niż w przypadku szafiru), dlatego też to właśnie szkiełka mineralne królują w zegarkach sportowych i tych przeznaczonych do eksploatacji w ciężkich warunkach, jak np. japońskie G-shocki.

Szafir – szkło kontaktowe

Gdy idzie o wytrzymałość na zarysowania i przejrzystość kryształ szafirowy nie ma sobie równych. Koniec, kropka. Materiał ten uzyskuje 9 punktów w skali Mohsa, co w praktyce oznacza, że zarysować go można jedynie materiałem legitymującym się 10-punktowym wynikiem, czyli diamentem. Czasomierze wyposażone w szafirowe szkiełko potrafią przez długie lata nie dorobić się żadnej rysy. Imponujące, prawda? Nie zdziwi więc Was zapewne fakt, że jest to najbardziej kosztowny ze wszystkich omawianych dziś materiałów i jako taki pojawia się raczej w droższych zegarkach (chlubnymi wyjątkami są tu np marki Pop-Pilot i Adriatica oferujące szkiełka szafirowe również produktach nieco tańszych). Nie ma jednak róży bez kolców – szafir posiada jedną istotną wadę. Ze względu na wysoką twardość jest też bardziej kruchy od hesalitu i szkła mineralnego. Wystarczy jednak zachować trochę ostrożności przy codziennym użytkowaniu i wada ta znika w świetle niepodważalnych zalet kryształu szafirowego.

Powłoka antyrefleksyjna – hokus-pokus szkiełka nie ma !

Szkła wykonane z syntetycznego szafiru są niezwykle przejrzyste i podziwianie przez nie tarczy to prawdziwa przyjemność. Nie oznacza to jednak, że nic w tej materii nie można już poprawić. Wielu producentów zegarków pokrywa szkiełka swoich produktów dodatkową powłoką antyrefleksyjna, która niweluje efekt promieni odbijających się od powierzchni szkła, jeszcze bardziej poprawiając czytelność. Wyjątkowo miły dla oka efekt daje zastosowanie podwójnego antyrefleksu (po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szkiełka) – patrząc na taki zegarek mamy wrażenie, że szkła po prostu nie ma.

Zegarek ORIENT Bambino RA-AP0002S10B

Zegarek Męski Łucz Luch луч 77500371

Szkiełko płaskie czy wypukłe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Owszem szkła wypukłe/sferyczne są bardziej narażone na stłuczenie niż ich płascy kuzyni. Z drugiej jednak strony ten typ szkiełek stosowany jest przede wszystkim w „dress watch’ach” i klasycznych garniturowcach, czyli typach zegarków, które nie są predestynowane do użytkowania w warunkach, w których istnieje wysokie ryzyko „puknięcia” zegarka. Nie będzie więc dalekim od prawdy stwierdzenie, że wybór pomiędzy płaskim a wypukłym szkiełkiem do zegarka sprowadzać się powinien jedynie do osobistych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php