Smart casual – przegląd najciekawszych modeli

Moda i styl, Porady

Jeszcze nie tak dawno byłem przekonany, że marynarka to jedynie element garnituru , a chinosy to takie chrupki. Jeśli zaś o zegarki chodzi, to jedynym słusznym wyborem, do bardziej eleganckich stylizacji, był dla mnie klasyczny „garniturowiec”. Dziś wciąż pozostaję modowym ignorantem jednak już trochę bardziej świadomym w kwestii doboru czasomierzy do konkretnych stylizacji. Za żadne skarby nie odważyłbym się jednak, udzielać wam porad modowych – co to, to nie. Czasomierze to trochę inna sprawa i na tym polu pokusić się już mogę o wyłożenie swoich przemyśleń . Dlaczego o tym piszę? Otóż pragnę w dzisiejszym wpisie przedstawić Wam najciekawsze w moim mniemaniu modele, wpisujące się w tak ostatnio popularny i bliski mojemu sercu styl smart casual.

O ile podstawowe założenia stylu smart casual są dość jasne(sportowa marynarka + wzorzysta koszula + chinosy) to problemów nastręczać może wybór odpowiedniego zegarka. Czy zdecydować się na model klasyczny, czy sportowy. Na pasku czy na bransolecie? Cyfrowy czy analogowy? Zapraszam do lektury naszego zestawienia.

Balticus Fala Brąz

Styl smart casual to przede wszystkim łączenie dwóch zdawałoby się przeciwległych światów : elegancji i sportu. Zegarek noszony do stroju utrzymanego w tej poetyce powinien również opierać się na swoistej dychotomii. W modelu Balticus fala brąz z jednej strony mamy klasyczny skórzany pasek i kopertę o prostym, niewyszukanym kształcie. Z drugiej zaś obrotowy, nurkowy bezel i wizerunek spienionej fali na tarczy. To piękny casualowiec o ponadprzeciętnej jakości wykonania. Dodatkowy smaczek stanowi fakt, że koperta Balticusa wykonana z brązu z czasem obrośnie efektowną patyną nadając czasomierzowi wyjątkowego charakteru.

Pierre Lannier Automatic 322B168

Meshowa bransoleta, efektowna szkieletowa tarcza, odważna kolorystyka i spora szerokość koperty sprawiają, że Pierre Lannier Automatic 322B168 nie sprawdzi się raczej jako klasyczny „zegarek do garnituru”. Za to w stylistyce smart casual czuje się on jak przysłowiowa ryba w wodzie. Jego uniwersalność, jako dodatku do tego typu strojów, dodatkowo potęguje fakt, że dzięki umiejętnemu zestawieniu granatowej tarczy, miedzianych indeksów i srebrnej koperty otrzymaliśmy zegarek pasujący do olbrzymiej ilości potencjalnych zestawień odzieży i dodatków. To efektowny czasomierz, który z pewnością przyciąga uwagę i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Wygląd to jednak nie wszystko co produkt marki Pierre Lannier ma do zaoferowania – pod deklem tyka tu sprawdzony mechanizm produkcji Sea Gull’a, a ogólna jakość wykonania stoi na wysokim poziomie.

Zegarek LIP Himalaya 671579

Zegarek Męski Łucz Luch луч Aviator 740280594

SPINNAKER Hull SP-5071-04

W pierwszym odruchu dziwić może produkt brytyjskiego Spinnaker’a w zestawieniu czasomierzy wpisujących się swoim designem w styl smart casual. Wszystko jednak staje się jasne gdy spojrzymy na nowe dziecko producenta specjalizującego się w diver’ach wszelkiej maści. Owszem SPINNAKER Hull SP-5071-04 to wciąż produkt utrzymany w nurkowej stylistyce, a dokładnie w jej odłamie uprawianym przez legendarną markę Panerai. Mamy tu więc „kwadratową” kopertę o charakterystycznym profilu, tarczę typu california i świetną lumę na indeksach oraz wskazówkach. Gwoździem programu jest tu jednak niesamowita, trójwymiarowa faktura cyferblatu przywodząca na myśl lawę wulkaniczną – na mnie zrobiło to duże wrażenie. Mimo, że całość zawieszona została na gumowym pasku to do strojów utrzymanych w ramach sportowej elegancji pasuje idealnie. To „pewniak” , pasujący w zasadzie do wszystkiego, a mimo to nie popadający w nudę i powtarzalność. Moje jedyne zastrzeżenie to wodoszczelność „jedynie” w klasie 10ATM (Spinnaker wszak przyzwyczaił nas do trochę wyższych wartości), ale jako, że rozpatrujemy tu zegarki pod kątem stylistyki smart casual, a nie nurkowych zdolności nie zamierzam się tego czepiać (za bardzo).

Bolm Automaton

To chyba mój ulubiony zegarek z tego zestawienia. Skandynawski minimalizm w wydaniu Bolma ma w sobie coś świeżego. Nie wiem jakie czary odprawiali nad nim bracia Bolmgren, ale z pewności podziałały. Zegarek mimo wcale nie tak dużych rozmiarów sprawia wrażenie masywnego i dużego. Efekt ten jest zapewne pochodną grubego, obrotowego bezela okalającego tarczę i szerokich wskazówek. Owocuje to wrażeniem absolutnej solidności i niezawodności. Ma to również swoje potwierdzenie w specyfikacji – czasomierz chodzi w oparciu o niezastąpiony werk Seiko NH35 a klasa wodoszczelności 10 ATM pozwala na swobodne pływanie bez zdejmowania Bolma z nadgarstka. Całość zwieszono na grubym skórzanym pasku o naprawdę dobrej jakości. W moim mniemaniu Bolm Automaton to uosobienie tego czym powinien być zegarek casualowy. Jest prosto i schludnie, a zarazem nie brakuje detali, na których przyjemnie zawiesić wzrok. Gdybym uparł się by w niniejszym zestawieniu wprowadzić gradację prezentowanych produktów, to właśnie Bolma umieściłbym na pierwszym miejscu(ale jak wiadomo: „De gustibus non est disputandum”)

Zegarek CASIO Edifice EFV-500D-1AVUEF

AVI-8 Supermarine Seafire AV-4025-11

CASIO Edifice EFV-580D-1AVUEF Momentum

Po prostu nie wypada pisać o zegarkach ze świata smart casual nie wspominając choćby słowem o linii Edifice, od japońskiego Casio, której podstawowym wyznacznikiem jest właśnie sportowa elegancja. Tarcza modelu EFV-580D-1AVUEF jest bogata w dodatkowe wskaźniki, a mimo to wszystko jest tu niezwykle schludne i nawet przez chwilę nie ma się wrażenia natłoku informacji. Klasyczne zestawienie czerni i srebra predestynuje ten model do wykorzystania właśnie w bardziej formalnych stylizacjach. Masywna bransoleta i ostre linie koperty podkreślają agresywny, męski charakter czasomierza. Jeśli o mnie chodzi to jestem jak najbardziej na tak 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php