Jak dbać o zegarek by przedłużyć jego życie

Porady, Serwis

Myślę, że każdy zegarkowy pasjonat ma w swojej kolekcji co najmniej jeden egzemplarz, który ma u niego dożywocie i nie wyobraża sobie rozstania się z nim. Z doświadczenia wiem, że takie zegarkowe „związki” nie mają nic wspólnego z ceną czasomierza, jego marką czy funkcjonalnością – tu liczy się chemia, nieuchwytna i trudna do zdefiniowania więź między człowiekiem a przedmiotem, który staje się czymś znacznie więcej niż jedynie sumą swoich części. Pokochać można zarówno drogi automat prestiżowej marki, jak i taniego kwarca kupionego na bazarze, ważne żeby miał to coś co sprawia, że staje się dopełnieniem naszej osoby…

Ekhm, przyznaję – poniosło mnie, wstęp miał być o dbaniu o zegarki a tymczasem dostaliście przykład klinicznego przypadku horolofilii 🙂 Wybaczcie, już się poprawiam. Zapraszam do lektury wpisu, z którego dowiecie się jak dbać o swoje cudeńka, aby jak najdłużej sprawiały Wam radość swoim cykaniem.

Zegarek nie toster – przeczytaj instrukcję!

Pod tym trywialnym z pozoru hasłem kryje się po prostu bycie świadomym ograniczeń swojego zegarka. Zanim wejdziemy z czasomierzem do basenu, upewnijmy się czy jego klasa wodoszczelności na to pozwala. Jeśli wybieramy się na spływ kajakowy nie zakładajmy naszego ukochanego garniturowca, a raczej zdecydujmy się na model o zwiększonej odporności na wstrząsy odpowiednio zabezpieczonej kopercie zegarka. Przy ustawianiu godziny nie cofajmy wskazówek. Nie korygujmy wskazań datownika w godzinach zakazanych (zazwyczaj pomiędzy 22 a 2). Nie zakładajmy zegarka wchodząc do sauny itd. Zgadza się, większość z tych porad ma charakter zdroworozsądkowy, nie mniej jednak warto tym wspomnieć – właśnie te najprostsze zasady mogą zaważyć o być albo nie być waszego zegarka.

Zegarek AVI-8 Hawker Hurricane AV-4062-01

Zegarek AVI-8 Lancaster Bomber AV-4067-02

Zegarek nie tramwaj – stawać nie musi

Czasomierze to skomplikowane, precyzyjne urządzenia zaprojektowane pod kątem pracy non stop, 24/7. Nie jest wskazane (a wręcz może mieć bardzo nieciekawe konsekwencje) doprowadzanie do ich całkowitego zatrzymania. Powodem takiego stanu rzeczy są stosowane w mechanizmach smary, które gdy werk pozostaje w bezruchu mogą po prostu wyschnąć, co z kolei znacząco przyspieszy zużywanie się ruchomych części mechanizmu, bądź też doprowadzi do jego zatrzymania. W przypadku zegarków kwarcowych nie stanowi to dużego problemu – wystarczy wymienić baterię gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy jej wyczerpania ( w zależności od modelu zegarka okres pracy na jednej baterii wacha się od 1 roku do nawet 10 lat). Baterię najlepiej wymieniać u zegarmistrza, jeśli jednak robimy to samodzielnie (czego nie polecamy) warto robić to ostrożnie by nie porysować koperty zegarka. W przypadku zegarków automatycznych, jeśli nie są one noszone regularnie, naprawdę warto rozważyć zakup rotomatu (urządzenie, które dzięki obracaniu zegarka w ustalonych interwałach czasowych dba o jego ciągłe nakręcanie). Najbardziej kłopotliwe pod tym względem są czasomierze, w których kopertach kryją się werki mechaniczne . Tu niestety trzeba po prostu pamiętać o regularnym nakręcaniu zegarka i niedopuszczaniu do przestojów dłuższych niż dwa tygodnie.

Zegarek nie Lanos – zrób mu przegląd

Tak ,tak – zegarki powinny co kilka lat trafiać do zegarmistrza celem wykonania przeglądu ,smarowania i ewentualnej korekty nawet jeśli nie ma żadnych symptomów nieprawidłowego działania. Gdy owe symptomy się pojawią na ratunek małym kosztem może być już za późno. Przeglądy są również konieczne by zachować wodoszczelność zegarka – z czasem uszczelki tracą swoje pierwotne właściwości i wymagają wymiany. Jak często należy oddawać zegarek na przegląd? Sztywnej reguły nie ma, ale rozsądnym minimum jest konserwacja co 3-4 lata. Wbrew obiegowej opinii, przeglądów wymagają również zegarki kwarcowe. Naprawdę warto o tym pamiętać, gdyż dobry stan mechanizmu jest najważniejszym z czynników wpływających na długowieczność naszego ulubionego czasomierza.

Processed with VSCO with f1 preset

Zegarek SPINNAKER Bradner SP-5057-01

Zegarek SPINNAKER Hull SP-5059-04

Zegarek nie sumienie – musi być czysty

Wydawać by się mogło, że utrzymywanie paska/bransolety/koperty zegarka w czystości ma jest kwestią drugorzędną dla jego długowieczności. Nic bardziej mylnego. Zebrany w szczelinach koperty bądź też bransolety zegarka brud składający się z tłuszczu, potu, złuszczonego naskórka i innych zanieczyszczeń nie tylko jest niehigieniczny i źle wygląda ale i może wchodzić w reakcje z niektórymi metalami, powodując trwałe odbarwienie koperty zegarka. Co więcej zebrane szczelinach drobinki piasku mogą przy próbie czyszczenia porysować kopertę zegarka. Dbajmy więc o to by nasze czasomierze (nie tylko te ulubione) były czyste. Celowo nie wspominałem o paskach skórzanych, gdyż kwestię ich pielęgnacji omówiliśmy już w innym artykule na naszym blogu, podobnie jak temat polerowania koperty zegarka. Linki do obydwu artykułów poniżej.

Polerowanie zegarka.

Jak konserwować i dbać o skórzany pasek do zegarka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php