Czego nie robić z zegarkiem automatycznym – poradnik dla początkujących, zegarkowych entuzjastów

Porady, Serwis

Zdaję sobie sprawę, że temat dzisiejszego wpisu u zegarkowych wyjadaczy wywołać może co najwyżej napad niekontrolowanego ziewania. Nic sobie jednak z tego nie robię, bo tekst ten kierujemy do tych z was, którzy właśnie nabyli swój pierwszy w życiu zegarek automatyczny i nie wiedzą jeszcze do końca z czym się toto je. Zegarek automatyczny budzi wśród nowicjuszy wiele pytań. Nakręcanie koronką – ale jak? Ustawianie zegarka automatycznego – czy jest takie samo jak w przypadku czasomierzy kwarcowych? Jak odkładać zegarek automatyczny? Jako że świat czasomierzy działających w oparciu o sprężynę różni się znacząco od świata, w zasadzie bezobsługowych, zegarków kwarcowych warto pamiętać o kilku prostych zasadach, których przestrzeganie zapewni naszym automatom długie lata bezproblemowej pracy.

1.Zegarek automatyczny – nakręcanie koronką szkodzi mechanizmowi?

Informacja ta krąży nieustannie po internecie, sam przez długi czas też w to wierzyłem. Gdy zapytałem o nakręcanie automatów naszego zegarmistrza, usłyszałem długi wykład, z którego wniosek był taki, że jest to jeden najpowrzechniejszych mitów dotyczących zegarków automatycznych i nie ma swojego potwierdzenia w faktach. Tak więc, swoje zegarki automatyczne możecie nakręcać do woli, o ile użyty w nich mechanizm na to pozwala. Jeśli więc chodzi o zegarek automatyczne, nakręcanie koronką jest w 100% bezpieczne. Nadmienię też, że w przeciwieństwie do zegarków mechanicznych w automatach nie ma ryzyka zerwania sprężyny – można kręcić koronką cały dzień a i tak zegarka nie uszkodzimy. Zegarek automatyczny -nakręcanie koronką? Jak najbardziej!

Zegarek ORIENT Multi-Year Calendar FEU07005BX

Zegarek ORIENT Big Mako FEM75002D6

2. Ustawianie zegarka automatycznego – kłopotliwy datownik.

Wskazywanie daty to podstawowa komplikacja obecna w licznych automatach. Ustawianie zegarka automatycznego często zaczynamy właśnie od datownika. Dziwić Was więc może fakt, że piszę o tym w tekście o tym czego nie robić z zegarkiem automatycznym. Nie martwcie się jednak, nie chodzi o to że daty w automatach ustawiać nie można 🙂 Istnieje jednak pewien zakres godzinowy, w którym ustawianie zegarka automatycznego, a konkretnie jego datownika jest zakazane. Nigdy, ale to przenigdy nie dokujemy korekcji wskazań datownika w godzinach pomiędzy 22 a 2 w nocy. Dlaczego? Otóż, wtedy właśnie w zegarku rozpoczyna się proces zmiany daty i dodatkowa ingerencja naszej strony w jego trakcie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Zdziwilibyście się jak wiele zegarków ląduje w serwisach właśnie z powodu nieumiejętnej zmiany daty. Ustawianie zegarka automatycznego jest proste i bezpieczne o ile będziemy pamiętać o tej jednej zasadzie.

3. Drgania i wstrząsy są szkodliwe dla mechanizmu

Owszem mechanizmy zegarków są na wstrząsy wrażliwe. Należy jednak pamiętać że współczesne zegarki automatyczne wyposażone są w systemy antywstrząsowe, chroniące mechanizm przed zgubnymi skutkami wibracji. Nie musicie więc rezygnować z noszenia waszego zegarka automatycznego w czasie wycieczki rowerowej, biegania itp. Inaczej ma się sprawa w przypadku jazdy rowerem po lesie, wertepach itp., bądź korzystaniu z narzędzi elektrycznych typu wiertarka, młot udarowy – te lepiej w zegarku automatycznym nie robić. Do takich aktywności zdecydowanie lepiej nada się czasomierz wyposażony w werk kwarcowy.

4.Przeglądy serwisowe

Tak, w przypadku zegarków automatycznych są one potrzebne. Nie jest jednak prawdą, że przeglądu dokonywać trzeba co dwa lata – taka informacja bardzo często pojawia się w internecie. Wystarczy jeśli nasz czasomierz zaniesiemy do zaufanego serwisu raz na 3-4 lata celem przeglądu i smarowania. Owszem, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by wasz zegarek odwiedzał zegarmistrza częściej – w przypadku nowych zegarków nie jest to jednak konieczność.

5.Ustawianie zegarka automatycznego – godzina

Czego nie robić z zegarkiem automatycznym? Nie ustawiać godziny cofając wskazówki! Mimo, że konstrukcja współczesnych automatów pozwala na cofanie wskazówek poprzez kręcenie koronką należy tego unikać – mechanizm zegarka, a konkretnie wychwyt wam za to podziękuje.

Zegarek Męski Łucz Luch луч Ego 75937233

Zegarek Męski Łucz Luch луч Big

6. Namagnesowanie zegarka

Namagnesowanie zegarka było kiedyś zagrożeniem bardzo realnym. Obecnie jednak zegarki automatyczne są zabezpieczane przed działaniem fal magnetycznych i ryzyko namagnesowania mechanizmu jest znikome. Dla pewności można do listy rzeczy, których w zegarku automatycznym lepiej nie robić dodać odkładania czasomierza na silnych magnesach (np. kolumnach głośnikowych).

7. Jak odkładać zegarek automatyczny?

Pytanie jak odkładać zegarek automatyczny często rodzi się w głowach świeżo opieczonych posiadaczy automatów. Ucieszy Was zapewne odpowiedź, że nie ma to większego znaczenia dla trwałości mechanizmu zegarka. Owszem możemy odkładając zegarek koronką do góry stracić kilka sekund, zaś koronką w dół te sekundy zyskać. Można traktować to jako sposób na mikroregulację dokładności chodu naszego zegarka automatycznego. Osobiście nie zawracam sobie tym głowy – dokładność zależy w znacznie większej mierze od sposobu użytkowania czasomierza oraz, dbania o niego. Jeśli zastanawiamy się jak odkładać zegarek automatyczny gdy planujemy go przez dłuższy czas nie używać sprawa również jest bardzo prosta. Najważniejsze to by pamiętać o nakręceniu go 2-3 razy w tygodniu. Pozwoli to zapobiec wyschnięciu smaru, i zaoszczędzi nam potencjalnej wizyty u zegarmistrza.

4 komentarze do “Czego nie robić z zegarkiem automatycznym – poradnik dla początkujących, zegarkowych entuzjastów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php