Czego nie robić z zegarkiem automatycznym, poradnik dla początkujących, zegarkowych entuzjastów

Porady, Serwis

Zdaję sobie sprawę, że temat dzisiejszego wpisu u zegarkowych wyjadaczy wywołać może co najwyżej napad niekontrolowanego ziewania. Nic sobie jednak z tego nie robię, bo tekst ten kierujemy do tych z was, którzy właśnie nabyli swój pierwszy w życiu zegarek automatyczny i nie wiedzą jeszcze do końca z czym się toto je. Jako że świat czasomierzy działających w oparciu o sprężynę różni się znacząco od świata, w zasadzie bezobsługowych, zegarków kwarcowych warto pamiętać o kilku prostych zasadach, których przestrzeganie zapewni naszym automatom długie lata bezproblemowej pracy.

1.Nakręcanie automatu koronką szkodzi mechanizmowi?

Informacja ta krąży nieustannie po internecie, sam przez długi czas w to wierzyłem. Gdy zapytałem o nakręcanie automatów naszego zegarmistrza, usłyszałem długi wykład, z którego wniosek był taki, że jest to jeden najpowrzechniejszych mitów dotyczących zegarków automatycznych i nie ma swojego potwierdzenia w faktach. Tak więc, swoje automaty możecie nakręcać do woli, o ile użyty w nich mechanizm na to pozwala. Nadmienię też, że w przeciwieństwie do zegarków mechanicznych w automatach nie ma ryzyka zerwania sprężyny – można kręcić koronką cały dzień a i tak zegarka nie uszkodzimy.

Zegarek ORIENT Multi-Year Calendar FEU07005BX

Zegarek ORIENT Big Mako FEM75002D6

2. Ustawianie daty

Wskazywanie daty to podstawowa komplikacja obecna w licznych automatach. Dziwić Was więc może fakt, że piszę o tym w tekście o tym czego nie robić z zegarkiem automatycznym. Nie martwcie się jednak, nie chodzi o to że daty w automatach ustawiać nie można  Istnieje jednak pewien zakres godzinowy, w którym jest to kategorycznie zakazane. Nigdy, ale to przenigdy nie dokujemy korekcji wskazań datownika w godzinach pomiędzy 22 a 2 w nocy. Dlaczego? Otóż, wtedy właśnie w zegarku rozpoczyna się proces zmiany daty i dodatkowa ingerencja naszej strony w jego trakcie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Zdziwilibyście się jak wiele zegarków ląduje w serwisach właśnie z powodu nieumiejętnej zmiany daty..

3. Drgania i wstrząsy są szkodliwe dla mechanizmu

Owszem mechanizmy zegarków są na wstrząsy wrażliwe. Należy jednak pamiętać że współczesne zegarki automatyczne wyposażone są w systemy antywstrząsowe, chroniące mechanizm przed zgubnymi skutkami wibracji. Nie musicie więc rezygnować z noszenia waszego zegarka automatycznego w czasie wycieczki rowerowej, biegania itp. Inaczej ma się sprawa w przypadku jazdy rowerem po lesie, wertepach itp., bądź korzystaniu z narzędzi elektrycznych typu wiertarka, młot udarowy – te lepiej w zegarku automatycznym nie robić. Do takich aktywności zdecydowanie lepiej nada się czasomierz wyposażony w werk kwarcowy.

4.Przeglądy serwisowe

Tak, w przypadku zegarków automatycznych są one potrzebne. Nie jest jednak prawdą, że przeglądu dokonywać trzeba co dwa lata – taka informacja bardzo często pojawia się w internecie. Wystarczy jeśli nasz czasomierz zaniesiemy do zaufanego serwisu raz na 3-4 lata celem przeglądu i smarowania. Owszem, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by wasz zegarek odwiedzał zegarmistrza częściej – w przypadku nowych zegarków nie jest to jednak konieczność.

5.Ustawianie godziny

Czego nie robić z zegarkiem automatycznym? Nie ustawiać godziny cofając wskazówki! Mimo, że konstrukcja współczesnych automatów pozwala na cofanie wskazówek poprzez kręcenie koronką należy tego unikać – mechanizm zegarka, a konkretnie wychwyt wam za to podziękuje.

Zegarek Męski Łucz Luch луч Ego 75937233

Zegarek Męski Łucz Luch луч Big

6. Namagnesowanie zegarka

Namagnesowanie zegarka było kiedyś zagrożeniem bardzo realnym. Obecnie jednak zegarki automatyczne są zabezpieczane przed działaniem fal magnetycznych i ryzyko namagnesowania mechanizmu jest znikome. Dla pewności można do listy rzeczy, których w zegarku automatycznym lepiej nie robić dodać odkładania czasomierza na silnych magnesach (np. kolumnach głośnikowych).

4 komentarze do “Czego nie robić z zegarkiem automatycznym, poradnik dla początkujących, zegarkowych entuzjastów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>