Jak skrócić bransoletę w zegarku

Porady, Serwis

Wchodzimy na stronę sklepu zegarkowego, przeglądamy ofertę dostępnych czasomierzy. Po wytypowaniu kilku modeli przychodzi czas na przemyślenie wyboru . Pozostaje już tylko złożyć zamówienie oraz je opłacić i możemy odliczać godziny do przyjazdu kuriera. Gdy już przesyłka zawita w naszym domu pozostaje ją rozpakować by cieszyć się nowym nabytkiem. Co jednak w przypadku gdy ku naszemu rozczarowaniu bransoleta zegarka okazuje się być za duża na nasz nadgarstek? Czy celem dopasowania musimy udawać się do zegarmistrza? A może powinniśmy produkt odesłać do sklepu aby operacja skrócenia bransolety wykonana została w autoryzowanym serwisie? Pozostaje jeszcze trzecia opcja – samodzielne skrócenie bransolety. Czy taki zabieg jest skomplikowany i czy warto podejmować się go w domowych pieleszach?

Pytanie „jak skrócić bransoletę w zegarku ?” bardzo często powtarza się w mailach jakie otrzymujemy od naszych klientów, stąd wiem, że jest to temat który rodzi bardzo wiele pytań. Na większość z nich postaram się udzielić odpowiedzi w niniejszym tekście.

Zegarek CLUSE Le Couronnement

Zegarek CLUSE La Tétragone Gold CL60014

Zacznijmy od wyróżnienia dwóch najczęściej spotykanych typów bransolet. Jednym z nich są oczywiście klasyczne segmentowane bransolety, złożone ze stalowych bądź ceramicznych ogniw. Drugim typem, cieszącym się obecnie wielką popularnością są bransolety wykonane ze stalowej siatki meshowej. Gdy trzymając w rękach nasz nowy nabytek stajemy przed dylematem, jak skrócić bransoletę w zegarku właśnie ta druga przysporzy nam mniej problemów. Otóż do dopasowania bransolety do zegarka wykonanej z meshu nie potrzebujemy w zasadzie żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczy zwykły spinacz do papieru, mały śrubokręt, cyrkiel itp.

skracanie meshowej bransolety w zegarku

Jedyne co musimy zrobić by skrócić meshową bransoletę w zegarku to delikatnie podważyć zatrzask znajdujący się po zewnętrznej stronie mocowania zapięcia (patrz zdjęcie powyżej). Po jego odblokowaniu zapięcie można swobodnie przesuwać wzdłuż bransolety. Pozostaje tylko dopasować rozmiar i ponownie zablokować mechanizm mocujący. Poste, prawda?

wybijak do bransolet

Nieco inaczej wygląda sytuacja gdy mierzymy się z klasycznym segmentowanym modelem. Jak skrócić bransoletę w zegarku tego typu? Przede wszystkim warto poważnie się zastanowić, czy aby na pewno chcemy robić to we własnym zakresie – nie jest to operacja skomplikowana, wymaga jednak sporo wyczucia i pewnej ręki. W większości zakładów zegarmistrzowskich koszt takiej usługi to zaledwie kilkanaście złotych – warto o tym pamiętać. Nie należy również obawiać się utraty gwarancji – skrócenie bransolety w zegarku poza autoryzowanym serwisem nie narusza warunków gwarancyjnych znakomitej większości marek. Jednak zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest zadeklarowanie, w trakcie składania zamówienia w sklepie, obwodu swojego nadgarstka – wtedy otrzymamy produkt już do nas dopasowany. W timeandmore.pl (oraz wielu innych sklepach) taka usługa jest nieodpłatna.

oznaczenia ogniw przewidzianych do demontażu

Jeśli jednak chcemy sami nauczyć się jak skrócić bransoletę w zegarku, musimy zacząć od wyposażenia się w podstawowe narzędzie jakim jest wybijak do bransolet. Alternatywnie możemy posłużyć się imadłem do bransolet. Opcjonalnym, jednak znacznie ułatwiającym cały proces narzędziem jest kostka montażowa do zegarkowych bransolet. Gdy niezbędne przyrządy mamy już na podorędziu musimy przymierzyć zegarek i ustalić jak wiele ogniw chcemy usunąć. Każda bransoleta pinowa posiada specjalne oznaczenia na ogniwach przeznaczonych do demontażu. Z reguły są to strzałki wskazujące zarazem kierunek wybijania pinów. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że ogniwa usuwa się parami – z dolnej i górnej części bransolety. Jeśli więc chcemy zdemontować dwa ogniwa musimy rozkuć bransoletę z obydwu stron i z każdej usunąć po jednym ogniwie. W przypadku liczby nieparzystej koniecznie przymierzmy zegarek w trakcie, by optymalnie ustalić pozycję zapięcia.

wybijanie ogniw w bransolecie pinowej

Zegarek SPINNAKER Croft SP-SP-5058-11

Zegarek CASIO Edifice EFR-558DB-1AVUEF

No dobra, czas brać się do roboty i przystąpić do skracania bransolety w zegarku! Przed zabraniem się do wybijania pinów połóżmy zegarek na boku tak by strzałki na ogniwach wycelowane były do dołu (opcjonalnie osadźmy bransoletę w kostce montażowej). Teraz wysuńmy zegarek na krawędź stołu tak by dolny otwór, w którym osadzony jest pin wystawał poza blat (krok ten oczywiście pomijamy jeśli posiadamy kostkę montażową). Finalnie wprowadzamy wybijak do górnego otworu i bardzo delikatnie uderzamy w niego małym młotkiem (koniecznie poprośmy kogoś by łapał wypadający pin – bardzo łatwo je zgubić). Gdy już usuniemy wszystkie zbędne ogniwa pozostaje nam ponownie skuć wszystko w całość i cieszyć się dopasowanym czasomierzem i oczywiście tym, że już wiemy jak skrócić bransoletę w zegarku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php