Zegarki Łucz i Mińska Fabryka Zegarków – historia w pigułce

Marki zegarków, Zegarki

Doskonale zdaję sobie sprawę, że część (o ile nie większość) z Was o białoruskich zegarkach Łucz słyszy po raz pierwszy. Cóż , nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w kraju nad Wisłą marka ta jest znana chyba tylko w kręgach zegarkowych pasjonatów, no i fanów gry World of Tanks – to właśnie ten brand produkuje oficjalne zegarki popularnego WoT’a. Jako że Łucz nareszcie oficjalnie zawitał na polskim rynku chciałbym przybliżyć Wam historię tej już 65-letniej marki.

Historia zegarków Łucz / Luch jest nierozerwalnie związana z dziejami słynnej Mińskiej Fabryki Zegarków. Zakład powstał w latach ’50 jako odpowiedź na potrzebę zwiększenia produkcji zegarków, zarówno kieszonkowych jak i naręcznych, w Związku Radzieckim. Budowę fabryki rozpoczęto w roku 1953. W roku 1956 zakończono pierwszy etap budowy. Czas potrzebny na całe przedsięwzięcie był długi ze względu na powojenne trudności z dostępnością sprzętu, materiałów i personelu. Brakowało również specjalistów; zegarmistrzów, inżynierów i projektantów niezbędnych przecież w takim zakładzie. Znalazła się jednak na to rada – w roku 1959 na wniosek administracji MCHZ na Mińskiej Politechnice otwarto wydział wieczorowy mający szkolić specjalistów spośród robotników pracujących przy budowie fabryki. Dlatego też przyjęło się i przetrwało wśród pracowników Mińskiej Fabryki Zegarków do dziś, powiedzenie, że pierwszą specjalizacją zawodową mińskich zegarmistrzów był pomocnik budowlany.

Już roku 1956 (czyli jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych) fabrykę opuściły pierwsze zegarki. W ciągu następnych dwóch Mińska Fabryka Zegarków sprzedała 210 000 produkowanych przez siebie czasomierzy. Z tej olbrzymiej na tamte czasy liczby aż 57 000 stanowiły zegarki Zarya. Wspominam o tym dlatego, że to właśnie produkcja tego modelu pozwoliła położyć podwaliny pod rozpoczęte w 1960r prace nad opracowaniem nowego mechanizmu. Założenia konstrukcyjne były bardzo ambitne gdyż chciano stworzyć werk o średnicy zaledwie 13mm i wysokości 3,4mm. W 1964r fabrykę opuściły pierwsze partie damskich zegarków Łucz / Luch 1300, opartych o łożyskowany na 17 rubinach mechanizm. Były to najmniejsze czasomierze jakie do tamtej pory wyprodukowano w Związku Radzieckim – nie były większe od 10-kopiejkowej monety.

Zegarek Damski Łucz Luch луч One-Hand Watch 011451757

Zegarek Damski Łucz Luch луч One-Hand Watch 277671420

W 1962r Białoruski zakład otrzymał od 1. Moskiewskiej Fabryki Zegarków dokumentację dotyczącą produkcji wyjątkowo płaskich męskich czasomierzy o nazwie Vympel . To właśnie na ich bazie powstał jeden z bardziej rozpoznawalnych modeli Mińskiego producenta – zegarek Łucz / Luch 2209, który dziś często gości w kolekcjonerskich gablotach ( egzemplarze w dobrym stanie można nabyć za naprawdę przystępne kwoty, zdecydowanie warto na niego zapolować 😉 )

W latach 1995-2000 reformy ekonomiczne i strukturalne na Białorusi przyczyniły się do spowolnienia tempa rozwoju fabryki. Z drugiej jednak strony pozwoliły na modernizację produkcji i zachowanie konkurencyjności w starciu z zachodnimi markami. Od roku 2010 80% udziałów w Mińskiej Fabryce Zegarków należy do Szwajcarskiego producenta luksusowych zegarków – Frank Muller International BV.

Łucz / Luch mimo trudnych początków stał się marką mającą współczesnemu odbiorcy naprawdę wiele do zaoferowania. W portfolio marki znajdziemy autorskie mechanizmy, zarówno kwarcowe i mechaniczne . Najbardziej chyba znanym werkiem cykającym pod deklami zegarków Łucz jest 1801. Ten malutki mechaniczny kaliber już od lat napędza zarówno tradycyjne zegarki jak i jednowskazówkowce . Nie, to nie błąd – Łucz produkuje zegarki wyposażone w tylko jedną wskazówkę, co nie przeszkadza im być w pełni funkcjonalnymi czasomierzami. To właśnie te nietypowe konstrukcje przyczyniły się do popularności brandu wśród zegarkowych pasjonatów. Kolejnym atutem zegarków Łucz / Luch jest wprost świetny stosunek jakości do ceny. Zegarek z naciągiem manualnym, inhousowym mechanizmem, szafirowym szkłem, wysokiej jakości powłoką PVD a do tego w edycji limitowanej za 500zł? U Łucza to możliwe.

Zegarek Unisex Łucz Luch луч One-Hand Watch 71957785

Zegarek Unisex Łucz Luch луч Reverse 272081648

Wiem, że w naszym kraju zegarki zza wschodniej granicy budzą skojarzenia z bazarową jakością. Cierpią na tym ciekawe i godne uwagi marki pokroju Łucza. Nie wpadajmy więc w pułapkę stereotypów i dajmy białoruskim czasomierzom szansę – gwarantuję, że zawodu nie będzie 😉

PS. Jeśli zainteresowały Was zegarki marki Łucz / Luch zapraszam również do recenzji jednowskazówkowego modelu inspirowanego grą World of Tanks.

2 komentarze do “Zegarki Łucz i Mińska Fabryka Zegarków – historia w pigułce”

  • Timemaster napisał/a:

    Jestem pasjonatem nie tylko radzieckich , białoruskich zegarków ,ale w ogóle zegarków mechanicznych. Polecam zegarki Łucz, Zarya, Poljot, Zim, Komandirskoe, można by wymieniać jeszcze więcej. Mechanizmy charakteryzują się wysokiej klasy wykonaniem porównywalnym do szwajcarskich mechanizmów i amerykańskich. Mają dokładny chód i podparcie na rubinach , co jest bardzo cenną cechą i długotrwałością mechanizmów czasomierzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php