Dobre marki zegarków cz.4 „zegarki od 2000zł w górę”

Marki zegarków, Porady, Zegarki

To już ostatni tekst z cyklu, w którym przyglądamy się najbardziej godnym polecenia markom z określonych pułapów cenowych. Tym razem, dla odmiany, górnej granicy nie będzie. Przyjmujemy za to dolny limit 2000zł. Nie oznacza to, że będziemy rozpatrywać marki pokroju Patek Philippe – jak zawsze, skupimy się raczej na brandach będących w zasięgu większości zegarkowych pasjonatów.

Wydawać by się mogło, że gdy w kwestii ceny puścimy wodze fantazji nie da się dokonać złego wyboru. Wszak po zegarkach za kwoty przekraczające dwa tysiące polskich złotych powinniśmy móc oczekiwać bezkompromisowej jakości. Niestety nie jest to regułą. Nie brakuje na rynku produktów, które nie oferują parametrów adekwatnych do kwoty jaka znajduje się na ich metce. Owszem, nawet przy cenach rzędu 3000-6000zł jest to ciągle zegarkowa „średnia półka” (prawdziwy high end to kwoty o kilka rzędów wielkości większe), nie oznacza to jednak, że powinniśmy obniżać nasze wymagania. Nawet nie przekraczając granicy 5000zł możemy wejść w posiadanie czasomierza, który posłuży nam do końca życia – ważne, żeby wyboru dokonać świadomie i skupić się na markach, które w zadanym budżecie są w stanie dostarczyć nam „mały high end”.

Balticus

Co do tego, że polski Balticus musi znaleźć się w zestawieniu wątpliwości nie miałem. Zastanawiałem się za to jak uzasadnić jego obecność tutaj. Moje rozterki wynikały z faktu, że Balticus jest przecież marką bardzo młodą i ciężko w jej przypadku mówić o prestiżu będącym pochodną lat doświadczenia, czy rozpoznawalności. Z drugiej strony jednak, jakość wykonania jaką cechują się horologia tego producenta to (w przedziale cenowym 2000-3000zł) absolutna czołówka, a precyzja z jaką zdobione są dekle stanowi klasę samą dla siebie. Polski brand nie oszczędza również na materiałach użytych do produkcji swoich czasomierzy –znajdziemy tu koperty wykonane z brązu, tarcze z awenturynu, a nawet meteorytu(!). Nie bez znaczenia jest również potencjalna wartość kolekcjonerska, większość oferty Balticusa to edycje limitowane, wypuszczane w krótkich (zazwyczaj jest to 100-200 sztuk), numerowanych seriach – decydując się na produkt tego brandu wchodzimy więc w posiadanie przedmiotu elitarnego. Nie zaskoczę chyba nikogo pisząc, że pod deklami Baltków (tak u nas pieszczotliwie nazywamy zegarki Balticusa) znajdują się sprawdzone i niezawodne werki szwajcarskie i japońskie. Uważam, ze gdy do wydania mamy 2-3k Balticus to marka, którą naprawdę trzeba wziąć pod uwagę.

Zegarek BALTICUS Fala Brąz – limitowana edycja

Zegarek Balticus Grey Seal II- niebieski gradient

LIP

Przy młodzieniaszku-Balticusie, francuski LIP jawi się jako sędziwy starzec. Ten wiekowy brand o olbrzymim doświadczeniu już od lat dostarcza czasomierze, które zostały docenione nie tylko przez postacie historyczne pokroju Winstona Churchilla, ale i przez rzeszę zegarkowych pasjonatów na całym świecie. LIP szczyci się ogromnym przywiązaniem do własnej tradycji i historii. W ofercie producenta znajdziemy liczne modele będące bezpośrednimi nawiązaniami do historycznych produktów brandu. Design głęboko osadzony w historii to jednak nie wszystko. Po zegarkach tej francuskiej marki możemy oczekiwać bardzo wysokiej jakości wykonania, adekwatnych do ceny mechanizmów i wyglądu, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym brandem. Stylistyka jest tu tak charakterystyczna, że nawet nie patrząc na logo na tarczy bez problemu wskażemy produkt LIP’a wśród dziesiątki innych zegarków. Jeśli polujecie na czasomierz marki z bogatą i ciekawą historią, oraz cenicie niebanalny wygląd LIP może okazać się dla Was strzałem w dziesiątkę.

Spinnaker

Oferta Spinnakera powyżej pułapu 2000zł jest bardzo skromna, gdyż ogranicza się do jednej tylko kolekcji. Dlaczego więc wspominam o tej marce w naszym zestawieniu? Otóż owa kolekcja to absolutny mistrz w kategorii cena/jakość wśród zegarków typu diver. Mowa oczywiście o linii Tesei. Gdy weźmiemy je pod lupę zauważymy, że nie sposób tu dopatrzeć się prób cięcia kosztów na jakimkolwiek elemencie. W cenie poniżej 3500zł dostajemy zegarek pracujący pod kontrolą szwajcarskiego automatycznego mechanizmu, składany w Szwajcarii, wyposażony w wysoką klasę wodoszczelności, zawór helowy, szafirowe szkiełko, zamknięty w kopercie wykonanej z brązu i zawieszony na pasku ręcznie szytym we Włoszech. Naprawdę ciężko przebić propozycję Spinnakera, gdy chcemy otrzymać jak najwięcej, wydając jak najmniej.

Zegarek SPINNAKER Tesei SP-5060-03

Zegarek SPINNAKER Tesei SP-5060-02

G-Shock

Już widzę te zdziwione miny i komentarze w stylu; „Jak to? Nawet do tego pułapu cenowego wepchnęli Casio!?” Cóż G-shock’i to niezależnie od ceny najlepsze co możemy otrzymać gdy na pierwszym miejscu stawiamy odporność na ekstremalne warunki i funkcje outdoorowe. Modele, które znajdą się w naszym zasięgu gdy usuniemy górny limit cenowy to już prawdziwe bestie. Mówię tu o czasomierzach, po upuszczeniu których z np. dziesiątego piętra, martwimy się nie o to czy zegarek to wytrzyma, ale o to czy przy zderzeniu za bardzo nie ucierpi beton. Za kwoty przekraczające 2000 pln możemy już otrzymać topowe G-shocki będące survivalowymi potworami, wyposażonymi w komplet czujników, a dzięki połączeniu baterii słonecznej i synchronizacji radiowej – posiadające pełną autonomię.

Seiko

Naszą listę zamyka kolejny japoński producent – Seiko. To zarazem jedyna marka w zestawieniu oferująca inhousowe werki automatyczne. Czego poza autorskimi mechanizmami możemy oczekiwać po czasomierzach weterana kwarcowej rewolucji? Na pewno ponadprzeciętnej jakości wykonania i raczej klasycznego wzornictwa (choć zdarzają się i bardziej ekstrawaganckie modele), a także bardzo dobrego stosunku ceny do jakości. Seiko oczywiście nie zapomniało również o miłośnikach zegarków kwarcowych – wybór jest bardzo bogaty. Na uwagę zasługują zwłaszcza modele z linii Sportura i Prospex wyposażone w baterię solarną, synchronizację radiową. Wisienkę na torcie stanowi kolekcja Astron do synchronizacji czasu wykorzystująca sygnał GPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php