Polerowanie zegarka

Porady, Serwis

Jeśli do zegarków macie podejście równie emocjonalne jak my, zapewne ciężko Wam pogodzić się z tym, że po wielu latach użytkowania Wasze ukochane czasomierze tracą swój pierwotny blask. A może chcielibyście przywrócić świetność zegarkowi odziedziczonemu po dziadku, a nie wiecie jak się do tego zabrać? W obydwu powyższych sytuacjach rozwiązaniem jest polerowanie. W jakich przypadkach jest ono możliwe? Jakich efektów możemy się spodziewać ? Polerować samodzielnie czy w serwisie? Na te pytania postaramy się udzielić Wam odpowiedzi w niniejszym tekście.

Niestety już na wstępie muszę ostudzić wasz zapał – nie każdy zegarek można polerować . Pacjentami nie kwalifikującymi się do tego zabiegu są oczywiście zegarki o kopertach wykonanych z tworzyw sztucznych – owszem, teoretycznie można podejmować próby polerki jeśli koperta wykończona jest na wysoki połysk, jednak w znakomitej większości przypadków kończy się to pogorszeniem stanu zegarka. Czasomierze z dodatkowymi powłokami, złoceniami itp. również nie skorzystają z dobrodziejstw polerowania – spowodowałoby one naruszenie zewnętrznej powłoki i trwałe oszpecenie urządzenia. Jakie koperty nadają się więc do polerowania? Najbezpieczniej przyjąć, że polerowanie zegarka można przeprowadzić w przypadku kopert stalowych i tytanowych. Zdecydowanie rzadziej używany brąz również można poddać temu zabiegowi, jednak jest to zadanie dla doświadczonego zegarmistrza.

Zegarek Balticus Helmet Diver – czarna emaliowana tarcza

Zegarek BALTICUS Fala Brąz – limitowana edycja

Na jaki efekt możemy liczyć gdy decydujemy się na polerowanie zegarka? Oczywiście zależy to od stanu w jakim się rzeczony czasomierz znajduje. Absolutne minimum to usunięcie drobnych rysek, co w większości wypadków wystarczy by nasz zegarek odzyskał lwią część swojego pierwotnego splendoru. W przypadku głębszy zarysowań, przetarć i obtłuczeń sprawa jest już bardziej skomplikowana, ale wciąż nie beznadziejna :-). Doświadczony zegarmistrz poradzi sobie z większością tego typu uszkodzeń, oczywiście o ile nie są zbyt głębokie. Polerowanie zegarka ma więc sens i często potrafi dać drugie życie czasomierzom, które w przeciwnym wypadku wylądowałyby na dnie szuflady. Ale nie wierzcie nam na słowo! W niniejszym tekście znajdziecie zdjęcia prezentujące efekty polerowania zegarka Tag Heuer Monaco – sami oceńcie czy było warto ;-). Polerka tego egzemplarza wykonana została w naszym serwisie.

Polerowanie zegarka teoretycznie można przeprowadzić samodzielnie, w sklepach dostępne są liczne środki służące do tego celu. Wystarczy więc nabyć odpowiedni preparat, chwycić zegarek i po kilku minutach możemy cieszyć się pięknym zegarkiem! Nic. Bardziej. Mylnego. Niestety polerowanie zegarka nie jest sprawą tak prostą jak mogłoby się, osobom nieobeznanym w temacie wydawać. Źle przeprowadzona polerka może zaowocować pogorszeniem stanu wizualnego czasomierza. Bez odpowiedniego wyczucia możemy na przykład nie zauważyć w porę jak grubą warstwę metalu starliśmy polerując (been there, done that) i w efekcie doprowadzić do bezpowrotnego zaburzenia symetrii zegarka. Kolejnym ryzykiem jest uszkodzenie oryginalnych grawerów producenta, bądź porysowanie szkiełka.

Nie zrozumcie mnie źle – nie chcę was na siłę zniechęcać do samodzielnego polerowania zegarka. Widziałem wiele egzemplarzy polerowanych w domowych pieleszach z bardzo dobrym skutkiem. Niestety widziałem równie wiele urządzeń zrujnowanych nieumiejętnie wykonaną polerką. Zalecam więc dużą rozwagę i ostrożność przy samodzielnym polerowaniu zegarka. Zazwyczaj oddanie czasomierza do doświadczonego serwisu zegarmistrzowskiego świadczącego takie usługi, jest po prostu opcją najbezpieczniejszą i dającą najlepszy końcowy efekt. Nie wspominając już o fakcie, że by poradzić sobie z głębokimi rysami i obtłuczeniami wymagane są specjalistyczne narzędzia i lata doświadczenia.

Zegarek LIP Marinier Automatic 671370

Zegarek LIP Marinier Automatic 671363

Niezależnie od tego czy za polerowanie zegarka weźmiemy się sami, czy też zadanie zlecimy serwisowi, warto pamiętać o takiej możliwości, nim skażemy nasz ulubiony zegarek na zapomnienie na dnie szuflady. Z doświadczenia wiem, że czasomierz któremu podarujemy drugie życie potrafi cieszyć podwójnie, a także zyskuje na wartości emocjonalnej – a chyba o to w tym wszystkim chodzi 😉

Jeśli artykuł zainspirował Was do odnowienia swojego czasomierza a nie chcecie podejmować się samodzielnego polerowania zegarka, zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem(poza polerowaniem oferujemy również przeglądy, naprawy i renowacje).

Time & More Serwis
Telefon: +48 883 343 993
E-mail: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php