Seiko Alpinist – potęga tradycji

Ciekawostki, Zegarki, Zegarki - Hall of fame

Seiko Alpinist od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników marki, oraz osób pragnących posiadać dobrej klasy, wszechstronny pod względem zastosowań i efektownie wyglądający zegarek. Bardzo wyrazistym stylistycznie i zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym modelem jest SARB017 – wspaniale eklektyczny w swej „zieloności” współczesny model tej linii. Jednak ilu sympatyków marki i miłośników japońskiego zegarmistrzostwa świadomych jest długiej tradycji, której zwieńczeniem jest ów model?

Prapoczątki

Historia ta rozpoczęła się w roku 1961 wraz z premierą modelu Laurel Alpinist. Laurel pierwotnie produkowany był jako odrębna marka i w 1913r. był pierwszym japońskim zegarkiem naręcznym. Na mechanizmach nie znajdowały się wtedy jeszcze oznaczenia Seikosha. Dopiero jakiś czas później ponownie użyto nazwy Laurel już pod marką Seiko. Wśród nich, najbardziej rozpoznawalnym jest Alpinist. 

Laurel zajmuje szczególne miejsce w historii Seiko. Wyrazem tego było uznanie go 7 sierpnia 2014 za jeden z filarów historycznej spuścizny koncernu. Innymi modelami, które zasłużyły na to wyróżnienie był pierwszy Grand Seiko i Quartz Astron (źródło – The Seiko Museum: https://museum.seiko.co.jp/en/history/milestone/heritage/index.html).

Laurel Alpinist jest obecnie skrajnie rzadki i w związku z tym stanowi Świętego Graala dla kolekcjonerów modelu. Zewnętrznie odznaczał się prostą stylistyką, z charakterysztycznymi trójkątnymi indeksami godziny 12, 3, 6 i 9 oraz prostokątnymi na pozostałych godzinach. Wszystkie były wypełnione lumą, podobnie jak wskazówki.

Zegarek ORIENT Big Mako FEM75002D6

Zegarek ORIENT Ray II FAA02005D9

Charakterystyczne logo z 3 wierzchołkami jest nawiązaniem do bardzo popularnej w Japonii formy spędzania czasu, jaką jest wspinaczka górska, której wybitnie sprzyja ukształtowanie terenu tego kraju. Ten motyw graficzny znajduje się na deklach większości Seiko Alpinist, włączając w to modele współczesne. 

Druga generacja

W 1963r. czyli zaledwie 2 lata od premiery, Alpinist produkowany był już w ramach linii Champion, która funkcjonowała od 1960 roku jako produkt budżetowy. Prawdopodobnie początkowy sukces modelu Alpinist miał nadać impetu produkowanej przez fabrykę Daini linii Champion. Zegarki te wyposażone były w mechanizmy o naciągu ręcznym i łożyskowane były na 17 lub 19 kamieniach ale do Alpinist trafiły mechanizmy zaopatrzone w 17 kamieni. Od oznaczenia kalibru 850 Alpinist zyskał dźwięczną nazwę „Seiko Champion Alpinist 850” :-). 

Nawiązania stylistyczne do tego modelu znajdziemy również m.in. w Seiko Sportsman 6602-9981 – wskazówka dla tych, którzy chcieliby zaopatrzyć się w coś podobnego w mniejszym budżecie.

Długa przerwa

Z przyczyn niejasnych produkcja Seiko Alpinist została zaniechana na kolejne 3 dekady i jej wskrzesznie nastąpiło dopiero w roku 1995 w ramach linii Prospex. Zewnętrznie modele te są bardzo zbliżone do najbardziej współczesnej linii SARB. Na pierwszy rzut oka odróżnia je lupka na szkle, czerwony napis „Alpinist” (będący źródłem obiegowej nazwy tego modelu „Red Alpinist”) oraz charakterystyczny kształt wskazówek tzw Mercedes, ale bardziej eliptyczny niż w SARB. Z pewnością taki kształt umożliwia naniesienie większej ilości lumy ale mi osobiście nie przypada do gustu. Dostępne były 3 wersje kolorystyczne tarczy – zielona, kremowa i czarna. Za mechanizm posłużył kaliber 4S15 o naciągu automatycznym, pracujący z częstotliwością 28,800 bph. 

Produkcję zaprzestano już po dwóch latach ale w roku 2003 pojawił się nowy Seiko Alpinist GMT – tym razem napędzany świetnym mechanizmem kwarcowym 8F56. Warto przy tej okazji wspomnieć o specjalnej, limitowanej wersji SSASS (Seven Summits Actions for Sustainable Society).

Współczesność i linia SARB

Stylistyka zapoczątkowana w 1993 roku w modelach serii 4S15  powróciła w niewiele zmienionej formie w 2006 roku wraz z wypuszczeniem modeli SARB, napędzanych automatycznym mechanizmem 6R15, łożyskowanym na 23 kamieniach. Ponownie w ofercie pojawiły się wersje zielona, kremowa i czarna (SARB013, SARB015 i SARB017).  

Dołączyły do nich wersje o oznaczeniach SARB059 i SARB061 wykorzystujące kopertę z SKX. Kompas współdzielił w nich miejsce z oznaczeniami czasu nurkowania i powędrował na zewnętrzny, dwukierunkowy bezel. Ciekawostką tych dwóch modeli jest obecność na wewnętrznym pierścieniu tzw. „Ground-to-Air emergency codes” czyli symboli używanych w ratownictwie do komunikowania z ziemi sytuacji alarmowych zgodnie z międzynarodowym standardem. Wpisuje się to w koncepcję modelu Alpinist jako „tool watch”, a więc produktu o zastosowaniu pragmatycznym.

Współcześnie zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami linii Alpinist są właśnie produkty z serii SARB, spośród których szczególnie wyróżnia się SARB017. Kombinacja zielonej, opalizującej w promieniach światła tarczy ze złotymi indeksami i wewnętrznym pierścieniem kompasu, jest niemal nie do pomylenia z żadnym innym modelem. Pewnym drobnym wyjątkiem jest zbliżony stylistycznie Seiko 5, 50th Anniversary commemorative model – SRP409J. 

Zegarek ORIENT Bambino FAC0000CA0

Zegarek ORIENT Multi-Year Calendar FEU0A004BH

Moim zdecydowanym faworytem jest druga generacja Alpinist, czyli ta oparta na kalibrze 850.  Mimo prostego, żeby nie powiedzieć siermięznego mechanizmu, jest to dla mnie najciekawsza wersja i zarazem najbardziej wysmakowana stylistycznie. Piękne wskazówki w stylu Dauphine, prosta, dyskretna tarcza z trójkątnym indeksem godziny 12, z liniami wychodzącymi z indeksów i zbiegającymi się w centrum, czy piękna czcionka napisu „Alpinist”, są dla mnie kwintesencją uroku „vintage”. Na drugim miejscu postawiłbym kwarcową wersję limitowaną SSASS a zaraz za nią SARB059.

Na koniec praktyczna wskazówka jak korzystać z bezela z kompasem w modelach wyposażonych w tę funkcję. 

Uwaga: Poprawne korzystanie z tej funkcji możliwe jest jedynie na północnej półkuli!

1. W pozycji płaskiej ustawiamy zegarek tak, aby wskazówka godzinowa wskazywała na pozycję słońca.

2. Obracamy koronkę wewnętrznego pierścienia kompasu, ustawiając Południe dokładnie w połowie pomiędzy wskazówką godzinową uprzednio wycelowaną w słońce a indeksem godziny 12. Należy przy tym pamiętać, że w godzinach porannych Południe będzie się znajdowało na prawo od wskazówki godzinowej a w godzinach popołudniowych – na lewo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php