Delbana – szwajcarski sen

Marki zegarków, Zegarki

Wśród firm zegarkowych wyjątkową estymą darzone są marki szwajcarskie. Precyzja, wysoka jakość i ponadczasowe wzornictwo to przymioty już od wieków kojarzone z czasomierzami z kraju banków, czekolady i sera. Jest ku temu dobry powód – to właśnie Szwajcarzy wynieśli tworzenie zegarków do rangi sztuki. Pośród rozlicznych zalet przypisywanym horologiom produkowanym w górskim państwie, zabrakło jednak jednej, niezwykle istotnej – przystępności. Na szczęście istnieją marki, które za cel stawiają sobie dostarczanie zegarków produkowanych z zachowaniem najwyższych, szwajcarskich standardów przy jednoczesnym utrzymaniu atrakcyjnej ceny. Jednym z takich właśnie brandów jest bohater niniejszego tekstu – Delbana.

We wczesnych latach ‘20 pewien młody mężczyzna imieniem Goliardo Della Barda porzucił swoje życie w San Marino i przeprowadził się wraz z rodziną do Szwajcarii w poszukiwaniu lepszego życia. Młodzieniec był zegarkowym pasjonatem i od zawsze marzył o posiadaniu wysokiej klasy czasomierza. Był to jednak luksus, na który, ze względu na swe robotnicze korzenie, nie mógł sobie w tamtym czasie pozwolić. Przeprowadzka do Szwajcarii zaowocowała przekuciem tego marzenia w inne – jeszcze bardziej ambitne – stworzenie własnej marki zegarkowej. Przez kolejne jedenaście lat uczył się, obserwował i nabierał doświadczenia, by w wreszcie, w roku 1931, pierwszy zegarek z logo Delbana na tarczy ujrzał światło dzienne. W początkowym okresie swej działalności marka skupiała się na produkcji mechanicznych zegarków kieszonkowych, modele naręczne stanowiły niewielki ułamek oferty Delbany (czy wspominałem już że nazwa brandu pochodzi od imienia założyciela?).

Najdynamiczniejszy rozwój marki przypada na lata ‘50 i ‘60. Ilość produkowanych zegarków sięgała wtedy aż 100 000 rocznie. Do sukcesu, obok wysokiej jakości i wyjątkowej trwałości zegarków Delbana, przyczynił się fakt że Goliardo doskonale pamiętał swoje dawne marzenie o posiadaniu horologium wysokiej klasy i tworząc własny brand zadbał o to by jego produkty były przystępne cenowo.

Zegarek DELBANA Barcelona 41601.674.6.041

Zegarek DELBANA Ascot 41601.666.6.061

Nie można pisać o żadnej wiekowej marce szwajcarskiej, nie wspominając o burzliwym okresie kwarcowej rewolucji, która odcisnęła swoje piętno na całym ówczesnym przemyśle zegarkowym (więcej na ten temat możecie przeczytać tu). Dla Delbany remedium na ten trudny okres była fuzja z marką Wega, należącą do Max’a Kessler’a (prywatnie zięcia Della Barda) w późnych latach ‘70. Na owoc tego połączenia nie trzeba było długo czekać – niebawem w ofercie Delbany pojawiły się pierwsze czasomierze oparte o werki kwarcowe. W roku 2001 miała miejsce kolejna fuzja,tym razem z marką Delma Watch Ltd. Jej efektem było większe zróżnicowanie stylistyczne oferowanych zegarków, kładące podwaliny pod współczesną ofertę Delbany.

Dzisiejsza Delbana pozostaje wierna obranej lata temu przez Goliardo Della Barda drodze, wciąż oferując zegarki o wysokiej jakości, spełniające wyśrubowane szwajcarskie normy, a zarazem pozostające w zasięgu każdego. W portfolio marki znaleźć możemy zarówno eleganckie damskie zegarki wieczorowe, klasyczne „garniturowce”, jak i agresywne i efektowne chronografy. We wszystkich modelach jednak, widoczne jest ciche echo pierwszych modeli produkowanych w niewielkim zakładzie ambitnego San Marińczyka. To właśnie to przywiązanie do własnej historii i konsekwencja w dziedzinie stylistyki czyni zegarki Delbana naprawdę wyjątkowymi.

Zegarek DELBANA Paris 41611.591.1.536

Zegarek DELBANA Montpellier 41711.617.1.532

Jeśli więc, tak jak kiedyś Goliardo Dell Bard, marzycie o zegarku, który obok wysokiej jakości i przystępnej ceny jest też produktem firmy z bardzo długą tradycją, a wyjątkowa stylistyka sprawia że trudno pomylić go z produktem innej marki – skierujcie swój wzrok w stronę szwajcarskiej Delbany. Nie zawiedziecie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php