O tym dlaczego model Bell Matic może być ciekawym dodatkiem kolekcji vintage Seiko…

Ciekawostki

Pierwszy Bell Matic wyprodukowany został na rynek japoński w 1966 roku i był jednym z pierwszych naręcznych automatów z funkcją budzika. Oparty był na kalibrze 4006 (dokładny model to 4006-7000). Linia Bell Matic pozostała w ofercie Seiko do 1978r. Do niedawna model ten był nieco pomijany i być może niezrozumiany przez kolekcjonerów, obecnie spotyka się z rosnącym zainteresowaniem i w pełni na to zasługuje.

Zdecydowanie najpopularniejszym mechanizmem stosowanym w tej linii jest 4006A ale przez krótki okres stosowano też kaliber 4005 (27 kamieni). Są one łatwe do odróżnienia – 4006 posiadał komplikację day/date a 4005 jedynie datę.

Z biegiem lat mechanizm 4006A ewoluował. Dało się też zauważyć tendencję spadkową jeśli chodzi o ilość kamieni. Najwcześniejsze modele posiadały ich 27, stopniowo zredukowano ich liczbę do 21 a ostatecznie zastosowano 17 i takich egzemplarzy wydaje się być na rynku najwięcej. Panuje opinia, że za decyzję odnośnie tej optymalizacji odpowiedzialne były regulacje celne obowiązujące na terenie USA.

Zegarek LIP Marinier Automatic 671370

Zegarek ORIENT Big Mako FEM75002D6

Dla mnie osobiście model ten stanowi ciekawe rozwinięcie koncepcji „tool watch”.  To, co może z początku wprawiać w konsternację to obsługa koronki. W pozycji 0 jej obrót powoduje nakręcenie sprężyny budzika. Odciągnięcie koronki do pozycji 1 pozwala na ustawienie godziny budzenia obrotowym, wewnętrznym bezelem. Aby aktywować alarm, odciągamy górny pusher. Analogicznie, wyłączenie alarmu odbywa się przez wciśnięcie górnego pushera do pozycji 0. Co ciekawe ma on jeszcze jedną funkcję. Mocniejsze wciśnięcie go powoduje przeskoczenie daty o 1 do przodu podobnie jak funkcja quickset w innych kalibrach Seiko obsługiwana tradycyjnie koronką. Niestety nie ma funkcji szybkiego przestawienia dnia ale można łatwo poradzić sobie z tym operując koronką odciągniętą do 2 pozycji pomiędzy indeksami godzin 11pm i 1am.

Z pozoru skomplikowana, obsługa Bell Matica po krótkim obeznaniu się z jego konstrukcją okazuje się intuicyjna i wygodna. Inżynierowie Seiko wykazali się dużym pragmatyzmem i pomysłowością, godząc tak wiele funkcji w jednym mechaniźmie i to obsługiwanych jedynie koronką i jednym pusherem. 

Zegarek ORIENT Bambino FAC0000CA0

Zegarek SPINNAKER SP-5058-02

Zegarki Seiko Bell Matic nie osiągają na razie wysokich cen i są jakby nieco poza radarem kolekcjonerów vintage Seiko. Sądzę, że ta sytuacja stopniowo ulegnie zmianie i każdemu miłośnikowi marki polecam dodanie ładnego egzemplarza do swoich zbiorów, zwłaszcza któryś z ciekawszych wariantów np. 4006-6002 lub 4006-6030 albo 4006-6010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php