Jak konserwować i dbać o skórzany pasek do zegarka?

Porady, Serwis

Jednym z częściej wybieranych sposobów mocowania zegarka do nadgarstka są paski skórzane. Niestety, jak każdy inny element eksploatacyjny ulegają one zużyciu i z czasem tracą swój pierwotny wygląd. Stopniowej degradacji paska zatrzymać się nie da. Możliwe jest za to jej znaczne spowolnienie, bądź nawet cofnięcie części, poczynionych przez czas i warunki eksploatacji, szkód.

Morbum evitare quam curare facilius est

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta przypisywana Hipokratesowi sentencja , jest wyjątkowo prawdziwa w przypadku skórzanych pasków zegarkowych. Nasz skórzany pasek do zegarka będzie służył nam znacznie dłużej, jeśli będziemy o niego regularnie dbać, oraz przestrzegać podstawowych zasad eksploatacji produktów skórzanych. Jak więc dbać o skórzany pasek od zegarka?

Pasek CLUSE La Bohème Grey/Silver 18 mm CLS020

Pasek CLUSE La Bohème Pink/Rose Gold 18 mm CLS004

Jak dbać o skórzany pasek od zegarka?

Pamiętajmy że gdy chodzi o skórzane paski do zegarków, wilgoć jest naszym wrogiem(wyjątek stanowią paski specjalnie impregnowane). Stanowczo odradzamy więc pływanie w tym typie mocowań. Wyjątkowo zabójcza dla skóry jest woda morska. Sól wnika głęboko w pasek i uszkadza jego strukturę, czyniąc go bardziej podatnym na pęknięcia. Co więcej słona woda może pasek odbarwiać. Jeśli więc zastanawiacie się jak dbać o skórzany pasek do zegarka warto pamiętać, że jeśli już dojdzie do zamoczenia skórzanego paska do zegarka, nie suszmy go w bliskości bezpośredniego źródła ciepła (kaloryfer, suszarka itp.). Efektem takiego sposobu pozbywania się wilgoci jest przesuszenie skóry a w konsekwencji jej pękanie. W zamian zostawmy pasek na kawałku gazy/ręcznika papierowego i pozwólmy mu schnąć w temperaturze pokojowej.

Pasek PAUL HEWITT Leather Black/Rose Gold PHM1R2M

Pasek PAUL HEWITT Leather Brown/Silver PHM1S16M

Pozwólmy paskowi dopasować się do naszego nadgarstka. Gdy po dłuższym użytkowaniu skórzany pasek do zegarka odkształci się – nie prostujmy go. Może to spowodować powstanie uszkodzeń na jego zewnętrznej warstwie, zwłaszcza jeśli pasek wykończony jest na wysoki połysk.

(zdjęcie #fotostudioespresso)

Jak czyścić skórzany pasek od zegarka

Skórzany pasek do zegarka noszony regularnie, nieubłaganie będzie ulegać zużyciu. dotyczy zarówno pasków produkowanych masowo, jak i pasków customowych. Pot z naszej skóry w połączeniu ze złuszczonym naskórkiem wnika w głąb naszego paska, stanowiąc idealną pożywkę dla bakterii. Właśnie wspomniane drobnoustroje są przyczyną nieprzyjemnego zapachu często noszonych pasków do zegarka. Przywrócenie chociaż części blasku staremu paskowi jest jednak możliwe. Jak czyścić skórzany pasek od zegarka?

Pasek PIERO MAGLI Carbon Fiber Black-Orange/Black

Pasek PIERO MAGLI Genuine Calf Violet/Silver

Zacznijmy od mycia. Do wywabienia zabrudzeń i zabicia bakterii najlepiej posłużyć się zwykłym szarym mydłem. Nie wcierajmy jednak mydła bezpośrednio w skórę, nanieśmy na nasz pasek do zegarka jedynie wytworzoną z mydła pianę (im gęstsza tym lepsza) i pozwólmy jej wsiąknąć. Następnie pasek przetrzyjmy delikatnie, wilgotną szmatką (unikajmy materiału o chropowatej strukturze – najlepiej sprawdzi się mikrofibra). Alternatywą dla mydła jest roztwór sody oczyszczonej i wody w proporcjach 1:1. Teraz możemy zostawić skórzany pasek do zegarka w temperaturze pokojowej aby wysechł. Wiecie już jak czyścić skórzany pasek od zegarka.

Impregnacja skóry

Gdy skórzany pasek do zegarka będzie już zupełnie suchy możemy przystąpić do impregnacji skóry. Jako że specjalistyczne preparaty do pasków do zegarków są trudno dostępne, możemy posłużyć się środkami do pielęgnacji siodeł (dostępne w wielu jeździeckich sklepach internetowych). W roli impregnatu możemy wykorzystać również zwykłą oliwę kuchenną (nie olej!) bądź olejek do impregnacji skóry. Po naniesieniu wybranego impregnatu, pozwólmy by pasek do zegarka go wchłonął. Następnie wycieramy skórzany pasek do sucha ręcznikiem papierowym bądź szmatką. Opcjonalnym krokiem jest skorzystanie z wosku do skór(jeśli się na to decydujemy możemy ponownie skorzystać z oferty sklepów jeździeckich). Impregnacja skóry w przypadku pasków do zegarków to nic trudnego!

Bransoleta CLUSE La Bohème Mesh Rose Gold CLS047

Bransoleta CLUSE La Bohème Mesh Silver CLS045

Aby nasz skórzany pasek do zegarka cieszył się długim życiem, oliwę/impregnat możemy stosować co 2-3 miesiące. Mycie przeprowadzajmy tylko wtedy gdy jest taka wyraźna potrzeba. Aby oszczędzić paskowi, ciężkiego dla niego, okresu letniego możemy w tym czasie zastąpić go meshową bransoletą albo paskiem typu NATO.

PASEK HYPERGRAND AVALON

Pasek HyperGrand Bricklane

Wiecie już jak czyścić skórzany pasek od zegarka oraz jak dbać o skórzany pasek od zegarka. Pora więc zakasać rękawy i zabrać się za odnowienie swojego ulubionego paska!

Jeśli tematyka pasków Was zainteresowała i macie ochotę na dalszą lekturę tekstów o nich traktujących, zapraszam do zapoznania się z : „Paskowy zawrót głowy cz.1 – dobieramy się paskowi do skóry” oraz „Dobieramy pasek do zegarka” . Warto również (chociażby po to by obejrzeć piękne paski 😉 ) zapoznać się z dostępnymi u nas zegarkami wyposażonymi w robione ręcznie, na indywidualne zamówienie paski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php