Spinnaker Fleuss – nowoczesny diver z ciekawą historią w tle

Recenzje, Zegarki

Marka Spinnaker od kilku lat coraz mocniej zaznacza swoją obecność na krajowym rynku. W tym wpisie chciałbym przybliżyć Państwu serię zegarków Fleuss, a konkretnie model Spinnaker SP-5055-03, który niedawno dołączył do mojego skromnego zbioru zegarków nurkowych. 


Zdj. 1. Spinnaker Fleuss SP-5055-03. Zdj. Autora

Tło historyczne

Nazwa tej kolekcji diver’ów nawiązuje do osoby Henrego Alberta Fleussa (1851–1932). Był to brytyjski inżynier, konstruktor oraz tester sprzętu nurkowego, pracujący m.in. dla firmy Siebe, Gorman & Co. W 1878 r. opracował jeden z pierwszych autonomicznych aparatów oddechowych o obiegu zamkniętym. Jego aparat został po raz pierwszy zastosowany w warunkach operacyjnych w listopadzie 1880 roku przez Alexandra Lamberta, głównego nurka projektu budowy tunelu Severn. używano go również do ratowania górników w zatopionych wyrobiskach. Projekt był  rozwijany i modyfikowany przez kolejne 3 dekady, aż do I wojny światowej.

Zdj. 2 . Aparat oddechowy autorstwa Henrego Fluessa

Kolekcja Fleuss

Wróćmy jednak do „bohatera” tej recenzji. W ramach serii Fleuss, Spinnaker oferuje obecnie 9 modeli w 2 typach, które różnią się formą wskazówek, indeksami i oznaczeniami insertu. Cała kolekcja, szczególnie modele Spinnaker SP-5055-05, jest dość wyraźnie inspirowana zegarkiem Blancpain Fifty Fathoms Rotomatic z lat 50. Widać to najlepiej w oznaczeniach wkładu obrotowego pierścienia, kształcie wskazówek i sekundnika oraz formie indeksów.

Zdj. 3. Pierwowzór i współczesna interpretacja

Czy w związku z tym Spinnaker Fleuss to typowy homage? Moim zdaniem nie. Mimo wyraźnego podobieństwa, producent zdobył się również na oryginalność. Cech indywidualnych nadają mu przyjemny dla oka, klasyczny profil szczotkowanej koperty, odważne oznaczenie barwą czerwoną WR na tarczy zegarka, ciekawa faktura tej ostatniej oraz zestawienie indeksów geometrycznych z cyframi arabskimi. Nie można również zaprzeczyć, że jest to diver po prostu przyjemny dla oka.

Zegarek SPINNAKER SP-5055-03

Zegarek SPINNAKER SP-5055-02

Specyfika zegarka

Co poza atrakcyjnym wyglądem oferuje mój Spinnaker Fleuss SP-5055-03?

Zegarek jest dość okazały. Koperta ze stali nierdzewnej 316L ma szerokość 43,5 mm i wysokości lug to lug 51 mm.  Przy tych wymiarach koperta ma 13 mm wysokości, co sprawia, że całość wydaje się dość lekka i zgrabna. Jest ona estetycznie wykończona, ze starannym szlifem bocznych oraz frontowych płaszczyzn.

Zdj. 4. Estetyczne szlify koperty i sygnowana, zakręcana koronka

Spinnaker Fleuss wyposażony został w dokręcaną koronkę i zakręcany, transparentny dekiel. Zegarek posiada szkło szafirowe. Jego wodoszczelność została określona na 150 metrów, co wydaje mi się niską wartością przy tej budowie. Prawdopodobnie przeszklony dekiel wpłynął na obniżenie WR i zastąpienie go deklem pełnym pozwoliłoby podnieść je do poziomu 20Atm/200 metrów.

Według mnie najbardziej charakterystycznym elementem tego divera jest obrotowy pierścień z akrylowym insertem. Struktura akrylu jest półprzezroczysta, równomiernie zabarwiona z zatopionymi znacznikami czasu zanurzenia. Wadą pierścienia jest natomiast zbyt gładkie i drobne frezowanie. Jego ustawienie w warunkach codziennych, czyli suchą dłonią nie nastręcza problemów, jednak ergonomia może być niewystarczająca w kontakcie np. z mokrą rękawicą.

Zdj. 5. Obrotowy pierścień i tarcza to najbardziej charakterystyczne elementy tego modelu. Zdj. producenta.

Tarcza zegarka jest również warta uwagi. Nadano jej ciekawą chropowatą, wręcz ziarnistą fakturę. Nakładane logo i indeksy godzinowe stanowią jednolita całość ze znacznikami sekundowymi. Klasyczny datownik na godzinie 3 również nie zaburza harmonii tarczy. Niższa ocena należy się za wskazówki. Są nieco „blaszane” i na moje oko gorzej wykończone niż np. koperta. Pozytyw stanowi natomiast czytelna i dość mocna luma.

Zegarek SPINNAKER SP-5021-02

Zegarek SPINNAKER SP-5058-02

Mechanizm jaki zastosowano w tej kolekcji to japońskie Seiko NH35 z funkcją szybkiej zmiany daty i stop-sekundy. Nie jest to szczyt możliwości konstrukcyjnych tego producenta, ale zapewnia przewidywalną jakość. Mój egzemplarz śpieszy na dobę ok. 15 sekund. Dokumentacja techniczna tego modelu jako „normalny” błąd wskazań podaje zakres -20~+40s, więc nie jest źle. Myślę, że przy dobrej regulacji udałoby się osiągnąć wynik ok. 10 sekund/doba.

Zdj. 6. Mechanizm Seiko NH 35.

Pasek to miłe zaskoczenie. Miękki i wygodny, a jednak sprawia wrażenie całkiem solidnego. Od spodu wykończony skórą licową, natomiast z wierzchu w typie nabucku. Klamra ze stali nierdzewnej sygnowana jest nazwą Spinnaker. Zestaw uzupełnia solidny, efektowny futerał z tworzywa sztucznego.

Zdj. 7. Solidne opakowanie dla solidnego zegarka.

Ocena końcowa

Moja końcowa ocena to 8/10

Plusy:

 • klasyczny, atrakcyjny wygląd
 • dobre wykończenie koperty i tarczy
 • mechanizm
 • pasek
 • nawiązanie do historii

Minusy:

 • mało ergonomiczny pierścień
 • słabo wykończone wskazówki

Cena tego zegarka za granicą to 285$ co przy dzisiejszym kursie (05.03.2019 r.) daje ok. 1085 zł. W Polskiej dystrybucji regularna cena zegarka to 1140zł, ale zaoszczędzimy na koszcie wysyłki.

Czy diver jest wart swojej ceny? Na pewno to ciekawa alternatywa dla tych, którym przejadły się mainstreamowe marki i szukają czegoś nowego. W stosunku jakości do ceny to zegarek godny uwagi.

Autor

Mateusz Piechnik – Kolekcjoner zegarków, ze szczególnym zamiłowaniem do klasycznych diverów. Z wykształcenia historyk sztuki. Prowadzi kilka grup i stron tematycznych na portalu Facebook. Autor artykułów w języku polskim i angielskim. Autor książki „Czas na głębokości – historia i rozwój zegarków do nurkowania”, która ukazała się pod koniec 2018 r.

3 komentarze do “Spinnaker Fleuss – nowoczesny diver z ciekawą historią w tle”

 • Dziku napisał/a:

  Kupiłem ze strony Spinnakera model SP-5055-05. Dostałem nawet 10% rabatu i darmową wysyłka. Niestety przewalutowanie przez bank i opłaty celne sprawiły, że wyszło podobnie jak w PL. Kiedyś częściej przechodziło bez opłat ale teraz prawie każda przesyłka trafia na Wawer 🙁
  Zegarek jest wart uwagi a jak się trafi jeszcze rabat to cena robi się bezkonkurencyjna.

  PS. Super recenzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php