Casio – od fajki do waveceptor’a

Marki zegarków, Zegarki

Kalkulatory, instrumenty muzyczne, projektory, kasy fiskalne i oczywiście zegarki – to tylko kilka z wielu produktów kojarzonych z japońską marką Casio. Ten multibranżowy gigant to jeden z trzech największych azjatyckich producentów zegarków. O fenomenie marki Casio, obok wysokiej jakości jej produktów (niezależnie od tego czy mówimy o zegarkach, instrumentach czy kalkulatorach), świadczy fakt, że na przestrzeni lat udało jej się stworzyć wiele linii czy też modeli czasomierzy które rozpoznawalne są nie tylko wśród fanów zegarków. Prześledźmy wspólnie drogę, jaką musiała przebyć ta, kultowa już marka, aby osiągnąć swoją obecną pozycję.

Fajki Yubiwa i pierwsze kalkulatory

Początki Casio sięgają roku 1946, wtedy bowiem Tadao Kashio założył firmę Kashio Seisakujo. Pierwszy produkt firmy, który odniósł sukces, nie miał absolutnie nic wspólnego z obecnym asortymentem japońskiego giganta. Były to wynalezione przez młodszego brata Tadao – Toshio Kashio fajki Yubiwa – niewielkie, zamocowane na pierścieniach ustniki umożliwiające dopalenie papierosa do samego końca. W okresie powojennym zapasy tytoniu były w Japonii na wyczerpaniu, nie powinien więc dziwić fakt, że niecodzienny wynalazek okazał się strzałem w dziesiątkę i zyskał w kraju kwitnącej wiśni wielka popularność.

Fajka Yubiwa

Dzięki sukcesowi fajek Yubiwa firma mogła rozpocząć w roku 1949 pracę nad nowy typem kalkulatora, zostały one zakończone dopiero po pięciu latach, w roku 1954 prototyp ujrzał światło dzienne. Wersja ostateczna (1956r) ważyła prawie 140kg i była wielkości i kształtu sporego biurka. Gdy pod koniec 1956r bracia Kashio postanowili zaprezentować swoje dzieło na targach w Sapporo, napotkali na nieoczekiwany problem. Urządzenie swym rozmiarem przekraczało regulaminowy rozmiar ładunku jaki można było przewozić samolotem. Obsługa lotniska okazała się nieubłagana i bracia zostali zmuszeni do rozmontowania urządzenia. Gdy dotarli na miejsce ziścił się najgorszy z możliwych scenariuszy – po ponownym zmontowaniu kalkulator nie działał.

Pierwszy kalkulator produkowany przez Casio

Liczne próby przywrócenia maszyny do życia spełzły na niczym. Prezentacja została więc przeprowadzona na niesprawnym modelu. Bracia Kashio byli załamani. Niebawem ku ich zaskoczeniu w siedzibie Kashio Seisakujo złożył wizytę przedstawiciel Uchida Yoko Co., wykazując duże zainteresowanie pechowym kalkulatorem. Siedem lat ciężkiej pracy wreszcie się opłaciło – firma Uchida Yoko została oficjalnym dystrybutorem wynalazku braci. W tym samym roku nazwa firmy została zmieniona na Casio Computer Co. a rolę prezesa na prośbę braci objął ich ojciec – Shigeru Kashio. Nazwa Casio to dostosowane do zagranicznego odbiorcy i zapisane alfabetem łacińskim nazwisko Kashio – 樫尾忠雄. Wersja zapisu „Kashio” nie została użyta gdyż Tadao obawiał się, że firma będzie pomyłkowo uznawana za markę włoską.

Bracia Kashio

Sprzedaż produkowanych przez Casio kalkulatorów przekaźnikowych była bardzo wysoka i aby sprostać popytowi w roku 1960 wybudowano nową fabrykę w Yamato-machi. W tym samym okresie japońska firma opracowała również specjalistyczny kalkulator AL.-1 przeznaczony dla placówek naukowych, oraz TUC Compuwriter – urządzenie umożliwiające otrzymywanie wydruków z kompatybilnych kalkulatorów. Już wtedy w swojej dziedzinie, Casio było jednym z liderów rynku. Również w roku 1960 Tadao Kashio objął stanowisko prezesa firmy.

Casio Compuwriter

Zegarek CASIO A164WA-1VES

Zegarek CASIO G-SHOCK GA-100CB-1AER

Era tranzystorów, kryzys i początki wielkich innowacji

Lata ’50 i ‘60 był zmierzchem ery kalkulatorów przekaźnikowych . Pojawiły się pierwsze urządzenia liczące oparte o lampy elektronowe, a niedługo później o znacznie wydajniejsze tranzystory. Dla Casio, specjalizującego się w elektronice opartej o przekaźniki nastały ciężkie czasy. Kalkulatory tranzystorowe były bezgłośne, znacznie szybsze i mniejsze (pojawiły się pierwsze modele mieszczące się na blacie biurka) od tych oferowanych przez Casio. Firma Tadao nie była w stanie nawiązać konkurencji z innymi producentami. Sytuacja zmieniła się diametralnie gdy w 1965r Casio zaprezentowało pierwszy na świecie kalkulator elektroniczny wyposażony w pamięć podręczną . 001 – bo taką nazwę nosił ten rewolucyjny przyrząd, został bardzo dobrze przyjęty i wzbudził zainteresowanie także poza krajem kwitnącej wiśni. Aby sprostać wymaganiom zagranicznego klienta, w laboratoriach Casio opracowano ulepszony model – 101. W 1966r japoński gigant rozpoczął ekspansję na zagraniczne rynki. W niedługim czasie firma miała już swoje biura w Szwajcarii, Australii, Niemczech oraz USA.

Casio 001

W roku 1967 Casio wprowadziło na rynek kolejny rewolucyjny model – AL.-1000 – pierwszy na świecie programowalny kalkulator. Był to produkt na tyle przełomowy i wszechstronny że w krótkim czasie zdominował placówki naukowe, instytucje finansowe i duże przedsiębiorstwa. Kolejny przełom nastąpił w roku 1972 dzięki postępującej miniaturyzacji elektroniki – Casio zaprezentowało pierwszy na świecie kalkulator osobisty, który przy odrobinie dobrych chęci dało się zmieścić w kieszeni. Casio Mini poza kompaktowymi rozmiarami miał też inną zaletę, która czyniła go dostępnym dla większości ludzi – kosztował jedynie 10 000 jenów. W ciągu zaledwie dziesięciu miesięcy jego sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy – pozycja Casio jako lidera rynku kalkulatorów nie podlegała już dyskusji. Ukoronowaniem osiągnięć marki w kwestii kalkulatorów tamtego okresu było wypuszczenie na rynek w 1972r osobistego kalkulatora naukowego FX-10. (seria specjalistycznych kalkulatorów FX istnieje po dziś dzień)

Casio Mini

Kwarcowa rewolucja i pierwsze zegarki Casio

W 1974r płynąc na fali tzw. „kwarcowej rewolucji” Casio wprowadza do sprzedaży swój pierwszy zegarek o wdzięcznej nazwie Casiotron. Ten wyposażony w ciekłokrystaliczny wyświetlacz czasomierz posiadał unikalną wówczas funkcję automatycznego kalendarza, która w dużej mierze przyczyniła się do jego sukcesu.

https://www.facebook.com/casiovintagecollection/photos/a.1975716852649567/1975717309316188/?type=3&theater

Wkrótce na rynku pojawiły się kolejne czasomierze sygnowane przez Casio. W 1976r japoński gigant zaprezentował pierwszy na świecie zegarek z kalkulatorem, do jego premiery przyszło jednak zaczekać do 1981r. W tym samym roku Kikuo Ibe rozpoczyna pracę nad stworzeniem zegarka odpornego na ekstremalne warunki zewnętrzne dając tym samym początek kultowym G-Shock’om (więcej o historii G-Shock’ów możecie przeczytać w tekście G-shock – Geneza zegarków które zawojowały świat). Na lata ’80 przypada tez wprowadzenie do oferty Casio instrumentów muzycznych, kas fiskalnych, osobistych tłumaczy i przenośnych telewizorów wyposażonych w ekrany LCD.

Creativity and Contribution

W myśl motta firmy „Kreatywność i wkład” w latach ’90 (oraz końcówce lat ’80) powstaje wiele modeli zegarków wyposażonych w funkcje, które kojarzą się raczej ze współczesnymi smartwatch’ami, niż z czasomierzami tamtego okresu. Rok 1989 to pierwszy zegarek wyposażony w barometr. W 1991r Casio pokazało światu zegarek obsługiwany za pomocą ekranu dotykowego(!), z funkcjami kalkulatora, organizera i książki telefonicznej (tak, mowa o roku 1991) a w rok później model z czujnikiem tętna. Po następnych trzech latach do sprzedaży trafił pierwszy czasomierz synchronizujący czas drogą radiową z zegarami nadającymi czas wzorcowy (funkcja dziś znana jako Waveceptor). W 1994r światło dzienne ujrzał również damski wariant G-shock’ów czyli seria Baby-G. W następnych latach Casio zaprezentowało również swój pierwszy telefon komórkowy, aparat cyfrowy, projektor i popularną linię palmtopów Cassiopeia. W roku 2000 w sklepach pojawiły się dwa futurystyczne, jak na tamte czasy, modele zegarków Casio, wyposażone w odtwarzacz plików mp3 oraz aparat cyfrowy.

Zegarek CASIO G-SHOCK GW-9400-1ER Rangeman

Zegarek CASIO MTP-1314D-1AVEF

Casio dziś

Casio jest obecnie firmą o ugruntowanej i niezagrożonej pozycji na rynku. Produkty firmy założonej przez Tadao Kashio są synonimem świetnego stosunku jakości do ceny. Ciągle wprowadzane innowacje i ulepszenia sprawiają że oferta zegarków Casio jest jedną z najbardziej różnorodnych (znajdziemy tu zarówno zegarki eleganckie jak i ekstremalne czasomierze do zadań specjalnych) i dopracowanych. W Polsce Casio cieszy się szczególnym uznaniem, gdyż były to pierwsze wysokojakościowe zegarki, które były u nas dostępne w przystępnej cenie. Casio jest marką która nigdy nie stoi w miejscu i zawsze szuka okazji do rozwoju, niejednokrotnie znacznie wyprzedzając swoje czasy. Z pewnością ten japoński gigant jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php