Czego NIE robić ze swoim zegarkiem

Porady

Naręczne czasomierze od dziesięcioleci stanowią nieodłączny element naszego codziennego życia. To bardzo często przedmioty o dużej wartości, zarówno materialnej jak i sentymentalnej. Mogłoby wydawać się, że dzisiejsze zegarki to urządzenia niezwykle odporne i o ile nie postanowimy zafundować im warunków iście ekstremalnych, będą służyć nam przez lata. W dużej mierze jest to prawdą i współczesne czasomierze faktycznie są w stanie wytrzymać o niebo więcej niż ich kuzyni sprzed 70 lat, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że nie musimy zachowywać podstawowych środków ostrożności. Czego więc z naszymi cackami nie powinniśmy robić?

Wodoszczelny nie znaczy wodoodporny

Większość obecnych obecnie na rynku zegarków wyposażono w przynajmniej podstawową klasę wodoszczelności czyli 3ATM (30m), musimy mieć jednak świadomość że nie oznacza to iż zegarek można na taką głębokość zanurzyć. Klasa wodoszczelności ustalana jest przy absolutnym bezruchu, zarówno cieczy jak i samego zegarka, a są to warunki które przy normalnym użytkowaniu nie występują. W przypadku gdy zegarkiem pod wodą poruszamy (pamiętajmy też że sama woda również nie jest nieruchoma) ciśnienie punktowo wzrasta do swojej wielokrotności. Co za tym idzie, nawet strumień wody z kuchennego kranu potrafi wygenerować punktowo ciśnienie znacznie przewyższające 3ATM. Należy więc bezwzględnie pamiętać, że nie można informacji o wodoszczelności traktować dosłownie. Jest to tyle ważne, że wystawienie zegarka na działanie ciśnienia większego niż deklarowane przez producenta skutkuje utratą gwarancji. Po dokładniejsze informacje w temacie klas wodoszczelności zapraszam do tekstu Wybieramy zegarek – poradnik cz.2.

Zegarek LIP Himalaya Chronograph 671594

Zegarek CASIO A164WA-1VES

Automat a wstrząsy

Dzisiejsze zegarki automatyczne w znakomitej większości posiadają podstawowe zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem wstrząsów, należy jednak pamiętać że nie oznacza to pełnej niewrażliwości. Wybierając się na jazdę rowerem górskim po lesie lepiej więc automat zostawić w domu i zdecydować się raczej na czasomierz oparty o mechanizm kwarcowy.

Szkiełko

Szkiełko jest niezwykle newralgicznym elementem każdego zegarka. Musimy mieć świadomość, że nawet jego najtwardsze odmiany nie gwarantują immunitetu w kwestii rys czy stłuczeń. Szkło szafirowe będące niezwykle odpornym na zarysowania jest zarazem względnie podatne na stłuczenia, natomiast szkiełko mineralne radzące sobie z uderzeniami znacznie lepiej od szafirowego jest zarazem łatwiejsze w zarysowaniu. Dbanie o ten element jest o tyle istotne, że uszkodzenia mechaniczne nie są objęte ochroną gwarancyjną.

Paski skórzane

Owszem, paski są elementami ulegającymi naturalnemu zużyciu, nie oznacza to jednak że dbanie o nie mija się z celem. Odpowiednio traktowany pasek może posłużyć nam przez lata. Dla pasków wykonanych ze skóry wyjątkowo zabójczym czynnikiem zewnętrznym jest woda. W przypadku przemoknięcia , pasek należy wysuszyć jednak nie korzystajmy w tym celu z bezpośrednich źródeł ciepła (kaloryfery, piecyki), aby skóra nie zesztywniała. Najlepszą metodą jest pozostawienie paska na papierowym ręczniku.

Wymiana baterii

W przypadku zegarków kwarcowych stanowczo odradzamy wymianę baterii w serwisach nie posiadających autoryzacji producenta. Nie tylko zaowocuje to utratą gwarancji ale i istnieje ryzyko uszkodzenie naszego czasomierza. Nie wspominając już o braku kontroli nad jakością użytej baterii.

Zegarek ORIENT Classic Automatic FEU0A004BH

Zegarek męski TIMEX MK1 TW2R68700

Bateria słoneczna

Zegarki wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne to niezwykle praktyczne urządzenia. Przy ich ładowaniu jednak zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa i nigdy nie zostawiajmy zegarka w upalny dzień na rozgrzanym parapecie bądź desce rozdzielczej samochodu – tak wysokiej temperatury może nie przetrwać zarówno wyświetlacz, jak i sam mechanizm zegarka.

Przestawianie daty

W przypadku większości mechanizmów analogowych zabronione jest przestawianie datownika, gdy wskazanie godzinowe znajduje się pomiędzy godziną 22:00 a 4:00. Jest to okres kiedy zaczyna działać mechanizm zmiany daty i próba manipulacji koronką w tym czasie może doprowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia zegarka. Dotyczy to zarówno zegarków z mechanizmem automatycznym jak i części werków kwarcowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php