Zegarki Orient – japońska legenda

Marki zegarków, Zegarki

Pochodząca z kraju kwitnącej wiśni marka Orient to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych azjatyckich producentów zegarków. Firma skupia się przede wszystkim na konstruowaniu czasomierzy opartych o mechanizmy mechaniczne i automatyczne, które to projektuje we własnych laboratoriach, nie korzystając z zewnętrznych rozwiązań, co w dzisiejszych czasach stanowi prawdziwą rzadkość. To Orientowi zawdzięczamy kultowe i cenione przez miłośników zegarków modele ; Mako, Bambino czy Three Star. W niniejszym tekście przyjrzymy się bogatej historii tego wiekowego brandu, by zrozumieć czemu zegarki Orient już od lat stanowią synonim jakości w przystępnej cenie.

Jak to się zaczęło?

Początki marki Orient datuje się na rok 1901, to właśnie wtedy w Shogoro Yoshida otworzył w Taito (dzielnica Tokio) sklep zajmujący się sprzedażą importowanych zegarków kieszonkowych. Z nastaniem roku 1912 Yoshida poszerzył działalność o produkcję kopert wykonanych ze złota (mowa ciągle o zegarkach kieszonkowych). W 1920r manufaktura zmieniła nazwę na Toyo Tokei Manufacturing i rozpoczęła produkcję zegarów stołowych. W ofercie firmy zegarki naręczne pojawiły się dopiero w 1934r. Własną fabrykę, zlokalizowaną w Hino Yoshida wybudował w roku 1936.

Upadek i odrodzenie

Osłabienie japońskiej gospodarki po II wojnie światowej doprowadziło do upadku Toyo Tokei Manufacturing w roku 1949. Shogoro Yoshida jednak nie zmierzał się poddawać, już rok później firma odrodziła się jako Tama Keiki Company i kontynuowała produkcję naręcznych czasomierzy w fabryce w Hino. Po upływie kolejnego roku ponownie nastąpiła zmiana nazwy, tym razem na Orient Watch Company (Oriento Tokei Kabushikigaisha). I tak oto zegarki Orient ujrzały światło dzienne.

ORIENT Classic Design FEM75002D6

ORIENT Classic Automatic FEU0A004BH

Początek legendy

Następne lata to okres szybkiego rozwoju firmy dla którego momentem przełomowym było podpisanie umowy handlowej z Chinami, co biorąc pod uwagę fakt dojścia do władzy w tym kraju komunistów nie było rzeczą oczywistą. Tym samym Orient rozpoczął ekspansję na zagraniczne rynki i powoli stawał się rozpoznawalną na świecie marką. W tym okresie też powstały zegarki Orient stanowiące dla tego japońskiego brandu kamienie milowe, a zarazem zalążki istniejących do dziś kolekcji. Warto wymienić chociażby powstały w roku 1960 model Royal Orient oraz łożyskowany na 100 kamieniach (!!) Grand Prix 100 z roku 1964r albo też najcieńszy zegarek automatyczny tamtego okresu czyli Fineness (1967r). Na rok 1965 przypada powstanie chyba najbardziej rozpoznawalnego modelu Orienta czyli produkowanego po dziś dzień, wyposażonego w wieczny kalendarz Multi Year Calendar’a.

Kwarcowa rewolucja

Na lata 70’ przypada okres tzw kwarcowej rewolucji zapoczątkowany przez pojawienie się w sprzedaży pierwszego zegarka opartego o mechanizm kwarcowy w 1969r. O ile odbiło się to bardzo boleśnie na markach szwajcarskich, o tyle dla japońskiego producenta ten burzliwy okres okazał się okazją do rozwoju. W ofercie marki pojawiły się zegarki Orient oparte o mechanizmy kwarcowe (zarówno analogowe jak i cyfrowe), a także modele wyposażone w wyświetlacze diodowe oraz LCD (te pierwsze produkowane były głównie na rynki zagraniczne). Założona przez Yoshidę firma pozostawała jednak wierna swoim korzeniom i trzon jej oferty wciąż stanowiły klasyczne zegarki Orient o mechanizmach mechanicznych i automatycznych.

ORIENT Automatic Classic Gents FAC0000CA0

ORIENT Automatic Classic Gents FAC0000CA0

Orient w Polsce

Pierwsze zegarki z logo Orienta w kraju nad Wisłą pojawiły się za sprawą marynarzy nabywających je w innych krajach. Zegarki Orient w Polsce szybko stały się rozpoznawalne i cenione ze względu na swoją niezawodność. Niestety marka nie cieszyła się dobra opinią zbyt długo, gdyż bardzo szybko bazary i targowiska zalane zostały chińskimi podróbkami japońskich czasomierzy. (dotyczy to zwłaszcza modeli Multi Year Calendar i Three Star) Dziś Orient odbudowuje w naszym kraju niesłusznie utraconą pozycję.

Zegarki Orient dziś

Japoński producent po dziś dzień pozostaje wierny swojej tradycji i znakomitą większość oferowanych przez niego czasomierzy stanowią zegarki automatyczne i mechaniczne. Dzięki produkowanym przez siebie mechanizmom, będącym owocem przeszło stuletniego doświadczenia, Orient bez wstydu konkuruje zarówno z firmami szwajcarskimi jak i innymi markami japońskimi. O wyjątkowości zegarków z lwami na tarczy świadczy też wielkie przywiązanie do swojej historii – po dziś dzień produkowane są modele które premierę swoją miały kilkadziesiąt lat temu. Orient to z pewnością zegarki z duszą które jak żadne inne udowodniły swoją ponadczasowość.

Zegarek ORIENT Automatic Classic Ladies FAC0A005T0

Zegarek męski Orient M-Force SEL03005Y0

Zegarki Orient – kultowe modele

Marka o tak długim stażu na trudnym zegarkowym rynku, musiała dorobić się modeli, które uzyskały status kultowych. W przypadku Orienta najbardziej rozpoznawalnymi kolekcjami są Mako, Multi-year Calendar, oraz Bambino. Tak wiem – jest jeszcze linia Three Star, jednak w ostatnich latach jej popularność znacznie spadł ze względu na jej dość eklektyczny charakter.

Zegarki Orient Mako

Dzięki swojej długiej bytności na rynku linia Orient Mako na dobre rozgościła się w świadomości klientów. To zegarki Orient, które stały się synonimem dobrego, automatycznego divera w przystępnej cenie. Każdy poszukujący pełnoprawnego zegarka nurkowego w cenie oscylującej wokół 1000-1500zł powinien zegarki Orient Mako brać pod uwagę. Duża popularność kolekcji przełożyła się na regularne odświeżanie jej przez producenta. Zegarki Orient Mako doczekały się już trzech inkarnacji. To co łączy je wszystkie to wysoka jakość wykonania, świetny wygląd, inhousowe werki ze stajni Orienta, oraz słuszna klasa wodoszczelności. Czy warto? Uważamy, że jak najbardziej warto!

Zegarki Orient Bambino

Kolejną linią zegarków Orient, która doczekała się licznych odsłon jest bestsellerowa kolekcja Orient Bambino. To piękne zegarki z pogranicza stylu casualowego i eleganckiego. Noszone są zarówno na co dzień jak i pospołu z garniturami i koszulami. Jest to zarazem linia tak bogata, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mnogość wersji tarcz i pasków potrafi przyprawić o zawrót głowy. Duża popularność Zegarków Orient Bambino nie powinna nikogo dziwić. To znakomicie wykonane czasomierze, które po prostu bardzo przyjemnie się nosi. Efektowny detal i zarazem znak rozpoznawczy serii stanowi wypukłe szkiełko. Pod deklami oczywiście tykają automatyczne (bądź mechaniczne) inhousowe werki Orienta.

Zegarki Orient Multi-Year Calendar

Zegarki Orient Multi-Year calendar (znane też jako „patelnie”) to chyba najbardziej rozpoznawalna kolekcja tego japońskiego producenta. Wystarczy jeden rzut oka by rozpoznać je wśród setek innych zegarków. Wyjątkowy, zajmujący całą tarczę wieloletni kalendarz doczekał się rzeszy swoich wiernych fanów. Tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii tak i tutaj mamy do czynienia z licznymi wariantami. Mowa o zegarkach różniących się zarówno kolorystyką jak i kopertami czy wykończeniem. Wspólny mianownik stanowi charakterystyczny datownik oraz legendarny już niezawodność. Nie są żadną rzadkością kilkudziesięcioletnie egzemplarze Orient Multi-Year Calendar działające tak jakby dopiero co opuściły fabrykę.

3 komentarze do “Zegarki Orient – japońska legenda”

 • Radzieckimi? Chińskimi owszem, ale radzieckimi?
  Są 2 „cyryliczne” modele o takim wyglądzie jak popularna patelnia: kwarcowy Łucz (młodszy, mniej popularny i faktycznie wiernie kopiujący stylistycznie Orienta) oraz mechaniczna (manualna a nie automatyczna) Rakieta, tu tarcze są nieco swobodniejsze stylistycznie, ale … oba te zegarki noszą loga swoich producentów i niczego nie udają (nigdy też nie widziałem, by choćby i tylko chałupniczo, ktoś napisał na nich Orient).
  Może nie są oryginalnie stylistycznie, może nie są cudem zegarkowej techniki (bo zdecydowanie nie są), ale nie są to podróbki. Są brandowane przez faktycznych producentów, mają własne (in-housowe) mechanizmy…
  Jeśli coś popsuło opinię patelni, to te współczesne, 'prawie japońskie” wersje (i piszę to mając na ręku patelnię z ’71).

  • Bartosz Jabłoński napisał/a:

   Galu Anonimie,
   Dziękuję za czujność;-) Faktycznie masz tutaj rację i przyznaję, że zapędziłem się pisząc o „radzieckich podróbkach”. Oczywiście samo podobieństwo nie kwalifikuje radzieckich zegarków „inspirowanych” patelnią do miana podróbki. Błąd już poprawiony 🙂 Będę natomiast bronił stwierdzenia, że opinię orientowi popsuły właśnie podróbki – miałem dwie takie w rękach, a także zetknąłem się z opiniami osób, które „orienta” kupiły właśnie na bazarze czy targowisku od „ruska” i na tej podstawie wyrobiły sobie opinię o tym japońskim producencie.

   • Zgadza się Orient Patelnia odkąd pamiętam był to wzorzec Japońskiego MECHANIZMU, który stworzyła sama Firma . Czytałem na jakimś forum że to były tanie zegarki i nikt ich nie podrabiał.. pisał to chyba początkowy amator zegarków ..twierdząc że nikomu by się nie chciało podrabiać Taniego Zegarka . JA DOSTAŁEM Orienta Nowego który po sprawdzeniu nr seryjnego był produkowany od 1970 do 1979 . I teraz ciekawostka cały ten czas zegarek był schowany do dzisiejszego Dnia 06-06-2020r . Więc Jest to 40paro letni zegarek i nigdy nie widział Zegarmistrza. A jest na Prawidłowym Chodzie ! Proszę pokazać mi chodź by Omega która to potrafi -!- pozdrawiam wszystkich Miłośników ORIENTA !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php