Zegarki kolekcjonerskie

Porady

Zegarki na stałe już wpisały się w nasz styl życia, stając się wręcz jego nieodłącznym elementem. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak precyzyjnym i zaawansowanym urządzeniem jest ten mały, noszony na nadgarstku krążek? Wiele osób na całym świecie już dawno uległo czarowi subtelnego tykania i leniwie płynących wskazówek, wynosząc zegarki ponad poziom zwykłych utensyliów, a tym samym czyniąc z nich swoje hobby. Jakie wymogi powinien spełniać zegarek kolekcjonerski, jakie zegarki warto mieć w swoich zbiorach i czym kierować się przy selekcji? Odpowiedź na te i inne znajdziecie w niniejszym poradniku.

Tematycznie czy spontanicznie?

Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć, inaugurując swoją własna kolekcję zegarków jest; czy chcemy by nasze zbiory miały jakiś temat przewodni, czy też wolimy dać się ponieść i gromadzić czasomierze które nam się po prostu podobają? Nie ma tu jedynego właściwego podejścia, pamiętajmy że nie powinniśmy się do niczego zmuszać – kolekcjonowanie ma sprawiać nam radość i jeśli zbiory tematyczne nam nie leżą, skupmy się po prostu na polowaniu na modele które powodują u nas szybsze bicie serca. Jeśli jednak decydujemy się na jakiś motyw przewodni, mamy bardzo wiele możliwych dróg. Możemy gromadzić zegarki tylko jednej marki bądź też skupić się wyłącznie na zegarkach automatycznych, jedynym ograniczeniem jest tu nasza wyobraźnia.

LIP Himalaya 671554

BALTICUS Fala Brąz – limitowana edycja

Cena ma znaczenie

Rozpoczynając własną kolekcję warto określić z jakiego pułapu cenowego zegarki kolekcjonerskie pragniemy zbierać. Oczywiście nie jest to sztywnym wymogiem, jednak takie podejście pomoże nam ograniczyć zakres zegarków które do naszych zbiorów potencjalnie mogą trafić – biorąc pod uwagę ogrom dostępnych modeli może być to dla nas sporym ułatwieniem przy selekcji. Zakres cenowy ma też wpływ na to z jaką częstotliwością nasze zegarkowe port folio będzie się powiększać. Jest kwestią stricte indywidualną czy wolimy nabywać nowy czasomierz co miesiąc, czy też większą satysfakcję sprawi nam dodawanie do kolekcji droższych modeli ale za to z mniejszą częstotliwością .

Selekcja

Na jakie modele warto zwracać uwagę i jakie mają wartość jako zegarki kolekcjonerskie, bądź mogą ją za jakiś czas zyskać? Najbezpieczniejszym wyborem są zawsze edycje limitowane – bez wątpienia nadadzą naszym zbiorom elitarnego charakteru. Wśród edycji limitowanych specjalne miejsce zajmują serie numerowane. Są to zegarki wypuszczone w ściśle określonej liczbie egzemplarzy, gdzie każda sztuka posiada przyporządkowany numer w serii. Najbardziej cenione przez kolekcjonerów są egzemplarze o niskich numerach, najlepiej jednocyfrowych. Takie zegarki kolekcjonerskie mają potencjał nie tylko nie stracić ale wręcz zyskać na wartości wraz z upływem czasu. Doskonałym przykładem marki, która wręcz skupia się na limitowanych/numerowanych seriach jest polski Balticus. Warto również brać pod uwagę czasomierze, które na rynku są dostępne od bardzo długiego czasu i doczekały się już kilku swoich generacji. Za przykład niech posłużą tu produkty japońskiego Orienta z linii Mako i Bambino. Obecnie pierwsze ich edycje są zegarkami cenionymi przez kolekcjonerów – za kilka/kilkanaście lat taki status mogą osiągnąć ich aktualnie dostępne wydania. Ciekawym sposobem na urozmaicenie zbiorów są też wznowienia legendarnych, kultowych modeli. Takie cacka obecne są przykładowo w ofercie francuskiego LIP’a. Znajdziemy tu przykładowo współczesne wersje zegarków noszonych przez Churchill’a czy De Gaulle’a – to zegarki które z pewnością wzbudzą zainteresowanie naszych gości i znakomicie sprawdzą się jako zegarki kolekcjonerskie.

LIP Marinier Automatic 671370

LIP Himalaya Chronograph 671594

Zegarki to nie wszystko

Rozpoczynając przygodę z kolekcjonowaniem czasomierzy zadbajmy też o ich odpowiednią oprawę. Nasze zegarki kolekcjonerskie powinny się dobrze prezentować 🙂 Jeśli nie mamy możliwości wygospodarowania miejsca na specjalistyczną gablotę, rozważmy zakup dedykowanych pudelek na kilka – kilkanaście zegarków. Zazwyczaj są one wykończone skórą bądź jej imitacja i posiadają okienka przez które można podziwiać nasze zbiory. Jeśli szeregi naszej kolekcji zasilają zegarki automatyczne, pomyślmy o zakupie rotomatu (urządzenie które dba o to by nasze skarby pozostały nakręcone a dodatkowo zabezpiecza przed kurzem i czynnikami zewnętrznymi).

A teraz zapomnijcie wszystko co właśnie przeczytaliście…

Wszystkie porady zawarte w niniejszym poradniku to tylko luźne sugestie. Nasza kolekcja zegarków ma być przede wszystkim nasza i to nam ma sprawiać satysfakcję obcowanie z nią. Chcesz połączyć w swych zbiorach sportowe zegarki G-shock ze szkieletowymi automatami? Super! Szwajcarską Adriaticę z amerykańskim TIMEX’em? Proszę bardzo! A jeśli znajdziecie chwilę, pochwalcie nam się zdjęciami swoich zbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php