Kupujemy zegarek do garnituru

Moda i styl, Porady, Zakupy

Zegarki naręczne na przestrzeni lat stały się nieodłączną częścią stroju wizytowego. Nic w tym dziwnego gdyż jak mało który element potrafią zwieńczyć dowolną stylizację. Rola zegarka garniturowego jako elementu ubioru jest szczególnie ważna w przypadku mężczyzn gdyż najczęściej stanowi on jedyny obok spinek do mankietów element biżuterii. Jest więc niezwykle istotne by był on odpowiednio dobrany i we właściwy sposób komplementował resztę stylizacji.

Decydując jaki zegarek do garnituru kupić, musimy mieć świadomość że o ile w przypadku casualowej stylizacji mamy w tej kwestii w zasadzie pełną dowolność to przy doborze czasomierza do garnituru, fraka czy smokingu obowiązują pewne ściśle określone zasady.

Mniej znaczy więcej

Najważniejszą zasadą wizytowego, zegarkowego savoir vivre’u jest minimalizm – zegarek nie może rzucać się w oczy a tym samym odciągać uwagi od reszty stroju i osoby go noszącej . Decydując jaki zegarek do garnituru kupić, unikamy modeli bogato zdobionych a także tych wyposażonych w dodatkowe funkcje pokroju chronografu. Tarcza zegarka garniturowego powinna być tak prosta jak tylko to możliwe – rozsądnie jest przyjąć że jedyną akceptowalną komplikacją jest datownik. Bardzo często modele „garniturowe” nie posiadają nawet sekundnika. Należy bardzo uważać na cyfrowe oznaczenia godzin – nie jest to regułą ale przyjęło się że czasomierz tego typu posiada jedynie indeksy. W przypadku garniturowych zegarków automatycznych należy także uważać na otwarte serce i tarcze szkieletowe, polecamy je jedynie osobom swobodnie operującym kolorami i fakturami jeśli nie czujemy się w tej materii zbyt pewnie bezpieczniejszym i wcale nie nudnym wyborem będzie model o prostej, minimalistycznej tarczy. Nie mniej istotna jest kolorystyka. Tarcza zegarka do garnituru winna kontrastować z kolorem koperty (chociaż srebrna tarcza + srebrna koperta jest również akceptowalnym zestawieniem), a kolor koperty koniecznie musi odpowiadać barwie pozostałych dodatków takich jak spinki do mankietu czy też klamra paska.

Adriatica Automatic A8269.525

ELYSEE Zelos 98004

Bransoletom dziękujemy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy doborze zegarka do garnituru jest wybór zegarka na bransolecie. To wygodne i praktyczne rozwiązanie niestety nie ma racji bytu w przypadku eleganckich stylizacji. W grę wchodzą jedynie skórzane paski z przeszyciami w kolorze skóry . Nie bez znaczenia jest również kolor paska – koniecznie musi on korespondować z barwą butów i paska, dodatkową zaletą będzie również zbliżona faktura skóry na wszystkich tych elementach.

Rozmiar ma znaczenie

Wbrew panującej obecnie modzie na masywne zegarki, czasomierz do garnituru nie powinien być przesadnie duży. Modele o średnicy 30-35mm zazwyczaj uchodzące za damskie tu wcale nie będą za małe, zegarki garniturowe o średnicy 35-40mm stanowią jednak najczęściej wybieraną kategorię rozmiarową. Decydując jaki zegarek do garnituru kupić nie zapominajmy także o grubości, gdyż zegarek noszony będzie pod mankietem koszuli i musi swobodnie się z pod niego wysuwać .

Zegarek Męski LIP Himalaya 671554

ORIENT Automatic Classic Gents FAC0000D

Szczypta indywidualizmu

Może się wydawać że przy doborze zegarka do garnituru obowiązuje tak wiele zasad, że nie pozostawia to miejsca na żaden indywidualny akcent. Jest to prawdą tylko częściowo – to od nas zależy jakie konkretnie zestawienie kolorystyczne wybierzemy, czy zdecydujemy się na zegarek garniturowy w kopercie okrągłej, czy też prostokątnej oraz czy na naszym nadgarstku zagości klasyczny zegarek automatyczny czy też bezobsługowe urządzenie pracujące w oparciu o mechanizm kwarcowy.

1 komentarz do “Kupujemy zegarek do garnituru”

  • Dzięki za dobry tekst. Tata prosił mnie o radę, a że chciałem dać mu wędkę, zamiast ryby, googlowałem i trafiłem na ten wpis. Może nie ze wszystkimi radami zgadzam się w 100%, ale rozumiem, że dla mniej wtajemniczonych jednoznaczne drogowskazy są lepszą opcją. Tak więc w moim przypadku Wasze rady co do wyboru garniturowego zegarka wychodzą naprzeciw moim potrzebom. Tata będzie mógł samodzielnie wybrać zegarek do garnituru. Ciekaw jestem na co postawi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

single.php